Wypompowywanie wody z oczka wodnego na zime

Zima to wyjątkowy czas, który dla większości z nas kojarzy się z uśpieniem i stagnacją. Życie wokół zwalnia po intensywnym letnim okresie. Dla właścicieli ogrodów to czas porządków i przygotowania roślin do zimowego snu. Dodatkowe obowiązki czekają także posiadaczy oczek wodnych. Te wyjątkowe struktury ekosystemu w ich ogrodzie potrzebują szczególnego przygotowania przed zimowym spoczynkiem.

Jak zadbać o wodę w oczku wodnym?

Dbanie o oczko wodne, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, nie jest łatwym zajęciem. Standardowa pompa z filtrem może nie wystarczyć. Jesienią zbiornik wodny jest narażony na intensywne procesy gnilne. Sprzyja temu wzrost martwej materii organicznej oraz utrzymujące się średnie temperatury. Dodatkowo intensywne opady liści zanieczyszczają powierzchnię zbiornika. Konieczne jest podjęcie dodatkowych czynności oczyszczania oczka wodnego w celu utrzymania prawidłowej kondycji przebywających tam roślin i zwierząt.

Wypompowywać czy nie?

Konieczność odwadniania oczek wodnych na zimę zależy od wielu czynników. Doświadczeni właściciele zbiorników potrafią oszacować warunki panujące w oczku i zadecydować o konieczności wykonania dodatkowych prac zabezpieczających. Jeśli jesteś początkującym hobbystą, możesz skorzystać z kilku sprawdzonych wytycznych dotyczących tego, jak wypompować wodę z oczka wodnego przed zimą.

Podstawowym kryterium do podjęcia decyzji o odwadnianiu oczka jest jego wielkość.

Jeśli jesteś posiadaczem dużych zbiorników, nie musisz martwić się wypompowywaniem wody oraz przenoszeniem roślin i ryb. W głębokich oczkach ryby bez problemu przezimują na dnie, pod warunkiem, że zapewnisz im odpowiednie natlenienie zbiornika, zabezpieczając go przed zamarznięciem. Mniejsze oczka, czyli takie, których głębokość nie przekracza 100 cm, należy przed zimą odwodnić.

Jak wypompować wodę z oczka wodnego przed zimą?

By pracę zabezpieczające oczko wodne przed zimą przebiegały sprawnie, należy postępować według kilku sprawdzonych zasad.

Na początku przenieś ryby do zbiornika w pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 8 stopni Celsjusza. Dzięki temu nie będzie konieczne ich dokarmianie. Ryby przestają żerować w tej temperaturze. Jeśli temperatura wzrośnie powyżej 12 stopni Celsjusza, konieczne będzie ich dokarmianie co około dwa tygodnie.

Kolejnym krokiem jest usunięcie ze zbiornika większych zanieczyszczeń, takich jak liście i gałęzie. Zapobiegnie to uszkodzeniu urządzeń pompujących wodę.

Następnie należy wypompować około 2/3 wody ze zbiornika. Do tego celu najlepiej użyć pomp zatapialnych, przystosowanych do wypompowywania zanieczyszczonej wody. Można użyć także pomp z rozdrabniaczem, które dodatkowo ułatwiają pracę i nie ulegną zniszczeniu po zassaniu zalegających zanieczyszczeń. Urządzenia te charakteryzują się dużą mocą, dzięki czemu praca przebiega sprawnie, a także pozwala oszczędzić czas i energię.

Po wypompowaniu wody należy oczyścić dno i brzegi oczka z powstałego mułu i osadów. Dzięki temu wiosną zbiornik będzie gotowy do ponownego zasiedlenia

Ze zbiorników należy również usunąć wszystkie rośliny wrażliwe na mróz. Można umieścić je w pojemnikach wypełnionych wodą i piaskiem, w temperaturze około 15 stopni Celsjusza.

Ostatnią czynnością jest zabezpieczenie samego zbiornika przed mrozem. Niskie temperatury mogą uszkodzić materiał, z którego jest on wykonany. W tym celu można wyścielić go słomą lub okryć styropianem. Niewielkie zbiorniki, jak misy, wanny, czy przenośne pojemniki, można przechować w pomieszczeniu. Wcześniej należy usunąć także wszelkie urządzenia, jak pompa czy filtr.

Dbanie o oczko wodne to niezwykle ciekawe zajęcie. We własnym ogrodzie tworzy się unikalny ekosystem. Wygląd oczka wodnego w dużej mierze zależy od wiedzy i umiejętności hobbysty. By cieszyć się piękną ozdobą, należy poświęcić jej wiele uwagi i dbać o prawidłowe utrzymanie. Choć zimą Twoje oczko wodne zapadnie w sen, dzięki powyższym radom z pewnością przetrwa ten okres. Na wiosnę znów obudzi się pełne życia, a Ty będziesz mógł cieszyć się jego pięknem.

Więcej informacji znajdziesz na ogrody24.pl.