Pomidor zwyczajny, to cieszące się ogromną popularnością warzywo, które pojawia się nie tylko na naszych kanapkach. Na bazie pomidorów przygotowujemy pyszne sosy, trudno wyobrazić sobie bez nich również zupę pomidorową. Pomidory stanowią świetną bazę do wielu różnych przetworów, które pozwalają na wzbogacenie swojej diety w sezonie jesienno-zimowym. Są prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów. Większość z nas kupuje pomidory w sklepie, nie zdając sobie sprawy z tego, jak są uprawiane i jak duże ilości nawozów zawierają. Tymczasem można pokusić się o samodzielną ich uprawę, jeśli tylko mamy ogródek. Jak sadzić pomidory i o czym pamiętać podczas ich uprawy, aby obdarowały nas pięknymi owocami?
Jak sadzić pomidory: odpowiednie stanowisko?
Sadzenie pomidorów zaczynamy od znalezienia dla nich odpowiedniego miejsca. Warzywa te najlepiej udają się na stanowiskach słonecznych. Trzeba pamiętać, że roślina ta potrzebuje w ciągu dnia przynajmniej osiem godzin słońca. W przeciwnym razie owoce nie będą zachwycały nas smakiem. Jeszcze przed posadzeniem pomidorów trzeba zatroszczyć się o odpowiednie podpory. Dzięki temu rośliny nie będą rozkładały się na podłożu, co uchroni owoce przed gniciem.
Jak sadzić pomidory: odstępy między sadzonkami
Odstępy, jakie należy zachować między poszczególnymi roślinami uzależnione są od odmiany, jaką wybraliśmy. Jeśli zdecydowaliśmy się na uprawę odmian silnie rosnących i pnących, pomidory sadzimy w odległości około dziewięćdziesięciu centymetrów od siebie. W przypadku odmian o zwartym pokroju w zupełności wystarczy zachowanie odległości wynoszącej sześćdziesiąt centymetrów.
Kiedy sadzimy pomidory?
Kiedy sadzimy pomidory to pytanie, które zadają wszyscy, chcący zasadzić pomidory w swoim ogrodzie pierwszy raz. Odpowiedź jest prosta: nie należy sadzić pomidorów przed 15 maja. Jest to bowiem czas, kiedy w naszej strefie klimatycznej dość często występują wiosenne przymrozki. Tymczasem pomidory to rośliny ciepłolubne, dla których nawet niewielki spadek temperatury poniżej 0 może okazać się zabójczy. Kiedy sadzimy pomidory, nie możemy zapomnieć również o właściwym przygotowaniu zagonów. Ziemię należy spulchnić. Z uwagi na to, że pomidory są roślinami mającymi dość spore wymagania pokarmowe, warto również zastosować odpowiedni nawóz.
Sadzenie pomidorów: gleba
Pomidory najlepiej udają się na glebie charakteryzującej się średnią zawartością próchnicy i odczynem od obojętnego do lekko kwaśnego. Zabiegiem, który korzystnie wpłynie na uprawę pomidorów jest zastosowanie kompostu. Przyjmuje się, że optymalna dawka to pięć kilogramów na metr kwadratowy. Wskazany jest także obornik. Stawiając na niego, należy jednak pamiętać, że stosujemy go w roku poprzedzającym uprawę pomidorów. Jeśli nie mamy dostępu do nawozów organicznych, można zastosować wieloskładnikowy nawóz mineralny.
Nasiona czy gotowe sadzonki?
W sklepach ogrodniczych dostępne są nasiona różnych odmian pomidorów. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest jednak zakup gotowych sadzonek. Wybierając rozsadę, należy stawiać na sadzonki mające grube, mocne pędy. Korzenie nie mogą być przesuszone. Jeśli zdecydujemy się na uprawę z nasion, najpierw musimy przygotować sadzonki. Nasiona wysiewa się do skrzynek, a po osiągnięciu określonego stopnia rozwoju rozsadza do pojedynczych pojemników.
Jak pielęgnować pomidory?
Pomidory nie lubią suszy. Dlatego należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu. Robiąc to, nie wolno jednak polewać wodą liści. Nadmierna wilgoć w podłożu również negatywnie wpływa na kondycję sadzonek. Specjaliści radzą, aby glebę wokół roślin ściółkować, wykorzystując do tego słomę. Sadzonki warto codziennie dokładnie oglądać, usuwając liście, na których pojawiły się plamy. Dzięki temu uchronimy je przed rozwojem chorób grzybowych, które w przypadku pomidorów stanowią ogromne zagrożenie. Zaleca się cotygodniowe opryskiwanie sadzonek preparatami grzybobójczymi. Zwolennicy ekologicznych rozwiązań mogą postawić na wywar z czosnku.
Sadzenie pomidorów – wbrew pozorom – wcale nie jest trudne. Nawet początkujący ogrodnicy, doskonale poradzą sobie z uprawą tych pysznych warzyw. Można także zasadzić pomidory w przydomowej szklarni, która stanowić będzie dodatkową ich ochronę.
O tym, kiedy warto zasadzić pomidory w szklarni, można przeczytać na http://www.domogrod.info/kiedy-sadzic-pomidory-w-szklarni.
Warto, aby każdy kto tylko ma możliwość, zasadzał w swoim ogrodzie pomidory. Mają one mnóstwo wartości odżywczych. Są cennym źródłem potasu i wielu mikroelementów, takich jak cynk, sód, wapń, mangan, magnez, żelazo, kobalt, miedź, fosfor, fluor, jod czy karoten.