Toaleta z zamontowanym rozdrabniaczem do WC

Pompy z wbudowanym rozdrabniaczem do WC są urządzeniem wartym do zastosowania w każdym domu oraz obiektach przemysłowych. Ich zadaniem jest mielenie oraz wypompowywanie ścieków oraz nieczystości z takich urządzeń jak toaleta, umywalka, zlew, wanna lub zmywarka

Jak działa i z czego się składa rozdrabniacz do WC?

Rozdrabniacz do WC zasilany jest energią elektryczną, dzięki czemu odznacza się skuteczną ale jednocześnie bardzo cichą pracą. Zapobiega zatykaniu ścieków i sprawdza się doskonale w miejscach, w których odprowadzanie powstałych nieczystości jest utrudnione. Bardzo często ma to miejsce w przypadku zastosowania rur o wąskiej średnicy, o nietypowym ułożeniu.

Typowy rozdrabniacz do WC składają się z takich elementów jak:

  • zbiornik,
  • silnik wyposażony w system noży,
  • sieć załączająca,
  • system odprowadzający.

W momencie, gdy ścieki trafiają do zbiornika, cały mechanizm załącza się, a następnie poprzez pracę noża zostają one rozdrobnione na małej wielkości cząsteczki. Po dokładnym rozdrobnieniu fekaliów, zostają one odprowadzone do komory pompy i przy użyciu jej siły, całość zostaje sprawnie usunięta. Rozdrabniacze, dodatkowo mogą być wyposażone w zawór zwrotny, dzięki czemu unika się cofania odprowadzanej zawartości. Co ważne, standardowe pompy do WC można podłączać do tradycyjnej sieci elektrycznej. Do ich zasilania wymagana jest moc pół kilowata i napięcie 230 V.

Rodzaje rozdrabniaczy do WC dostępne na rynku

Pompa do WC, najczęściej określana jest mianem pomporozdrabniacza do ścieków fekalnych i szarych. Może być doprowadzona zarówno do toalety, jak i innych urządzeń w domu np. do zmywarki czy prysznica. Na rynku dostępne są modele przystawkowe, które łatwo montuje się bezpośrednio za misą sedesową. To rozwiązanie pozwala na przypięcie odpływu z miski do miejsca odpowiedzialnego za przetłoczenie. Zaawansowane pomporozdrabniacze uruchamiane są za pomocą przycisku. Można je umieścić w dowolnym miejscu, bez konieczności zapewnienia dodatkowego zbiornika na wodę. Trzecim typem rozdrabniaczy są te współpracujące w miskami WC, które umieszcza się w określonej odległości od samego stelaża

Kiedy warto kupić rozdrabniacz do WC?

Wiele osób zastanawia się kiedy warto kupić rozdrabniacz do WC i czy jest to niezbędne urządzenie w każdym domu. Tego typu sprzęt, sprawdzi się doskonale w miejscach, w których sprawne odprowadzanie ścieków jest bardzo utrudnione lub niemożliwe. Będzie też odpowiednie w częstych sytuacjach cofania się ścieków oraz zatykania WC. Warto je zastosować w pomieszczeniach oddalonych na duże odległości od rur kanalizacyjnych m.in. w piwnicach, strychach. Rozdrabniacze będą też idealnym rozwiązaniem w budynkach publicznych i przeznaczonych do celów komercyjnych np. klubów, stołówek czy restauracji.

Zastosowanie pomporozdrabniaczy pomaga uchronić się przed koniecznością ponoszenia dużych nakładów inwestycyjnych na remonty, oraz przeróbki całego systemu kanalizacji. W przypadku ich montażu, można także swobodnie przearanżować pomieszczenia i zmienić układ całego domu lub mieszkania. Ma to szczególne znaczenie w mieszkaniach w starym budownictwie, gdzie przebudowa systemu kanalizacji często byłaby zbyt kosztowna lub niemożliwa. Rozdrabniacze do WC przepompowują ścieki na duże wysokości, można je też wyprowadzać powyżej poziomu gruntu. Docenią je nie tylko osoby prywatne, ale też inwestorzy, którzy często nie uzyskaliby pozwolenia na przebudowy. Jest to też idealne rozwiązanie do zastosowania w starych kamienicach oraz budynkach przemysłowych.