gustowna aranżacja ogrodu

Chyba nie ma osoby, która nie chciałaby mieć pięknego ogrodu. Urządzenie ogrodu marzeń kosztuje, i to niemało. Czy można obniżyć koszty bez większego uszczerbku dla wyglądu i funkcjonalności? Okazuje się, że tak. Trzeba tylko mieć pomysł na tani ogród, dobrze się przygotować i zaplanować poszczególne kroki.

Plan i projekt są konieczne

Prace nad ogrodem najlepiej rozpocząć od zaplanowania poszczególnych kroków. Do najważniejszych będą należeć:

  • ustalenie budżetu,
  • wykonanie projektu,
  • plan prac,
  • ogrodzenie i sprzątanie terenu,
  • wyznaczenie poszczególnych elementów w terenie,
  • różne prace – ziemne, mała architektura, elementy wodne, oświetlenie itp.,
  • sadzenie roślin.

Bardzo ważną czynnością, która będzie decydować o tym, jak będzie wyglądać ogród jest zrobienie projektu. Dzięki niemu ogród będzie miał spójny wygląd, rośliny dostaną właściwe miejsca i nie trzeba ich będzie potem przesadzać.

Jak stworzyć projekt ogrodu?

Tu pojawia się dylemat, czy zrobić taki projekt samodzielnie, czy też aranżację ogrodu zlecić fachowcowi. Samodzielne wykonanie projektu jest wprawdzie najtańsze, jednak niekoniecznie końcowy efekt będzie taki, o jakim marzymy. Dlatego lepiej poprosić o pomoc fachowców. Podpowiedzą nam, czy rośliny, które koniecznie chcemy mieć, będą w naszym ogrodzie dobrze rosły, wskażą najlepsze miejsca do ich uprawy. Pomogą uporać się z umiejscowieniem miejsc relaksu, biesiadowania, ścieżek.

Zrobienie projektu przez fachowca nie jest tanie. Można jednak obniżyć koszty. Wystarczy zrezygnować z wizualizacji i w ten sposób oszczędzić co najmniej kilkaset złotych.

Jak obniżyć koszty wyposażenia

narzędzia do aranżacji ogrodu
Źródło: Pixabay.com

Aranżacja ogrodu obejmuje także różnego rodzaju małą architekturę. Mając dobry pomysł na tani ogród możemy sporo zaoszczędzić dobierając tak elementy wyposażenia ogrodu, aby wykorzystać różnego rodzaju pozostałości po budowie czy remoncie. Różnego rodzaju cegły, pustaki, kawałki dachówek, można śmiało wykorzystać jako materiał do tworzenia różnych skarp czy ścieżek.

Warto rozejrzeć się też po okolicy i użyć znalezionych kamieni, drewna czy starych, niepotrzebnych płyt chodnikowych. Często się zapomina, że aranżacja ogrodu to swego rodzaju gra wyobraźni. 

Do kosztownych elementów należą płot, altany i pergole. Tu bardzo przyda się kolejny pomysł na tani ogród, czyli zrobienie płotu z taniej siatki metalowej i obsadzenie jej zielonymi pnączami. Efekt murowany. Gotowe altany i pergole są zwykle dużo tańsze niż robione na zlecenie. Chyba, że ktoś jest złotą rączką i potrafi takie cuda robić samemu.

Skąd brać rośliny

Rośliny to kolejny spory wydatek. Można jednak te koszty mocno obniżyć. Przede wszystkim warto kupować rośliny bezpośrednio w szkółkach. Te w marketach i sklepach ogrodniczych są zwykle droższe.

Ważne jest, aby dobrać takie rośliny, które będą dobrze rosły w warunkach naszego ogrodu. Każdy poradnik ogrodniczy szczegółowo opisuje, co lubią poszczególne gatunki roślin. Jeśli posadzimy cieniolubną paproć w pełnym słońcu, to raczej nie spodziewajmy się, że będzie ona pięknie rosła.

Rośliny można też pozyskać od znajomych działkowców. Najczęściej chętnie się dzielą swoimi okazami za niewielką opłatą lub wręcz za darmo.

Wynająć firmę czy zrobić samodzielnie?

Firma czy samodzielne wykonanie prac w ogrodzie. Tego nie podpowie nam żaden poradnik ogrodnika. Decyzję musimy podjąć sami. Jeśli lubimy prace w ogrodzie, mamy czas i choć minimalne doświadczenie, możemy to zrobić samemu. Zakładanie ogrodu potrwa dłużej, ale za to będziemy mieć satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.

Jeśli jednak wolimy tylko patrzeć, jak rosną rośliny, a wolny czas mamy ograniczony, to lepiej niech zrobi to firma. Najlepiej wybrać firmę sprawdzoną, choćby jej usługi były droższe.

Utrzymanie ogrodu też kosztuje

Założenie ogrodu to jeszcze nie koniec wydatków. Jego utrzymanie też kosztuje. Warto zaopatrzyć się w dobry poradnik ogrodnika, w którym można znaleźć mnóstwo cennych rad dotyczących siania, sadzenia i pielęgnowania roślin. Kupno sprzętu do pielęgnacji ogrodu najlepiej rozłożyć w czasie. 

Bardzo drogi w utrzymaniu jest trawnik. Można go zmniejszyć lub zastąpić kwietną łąką.

Wydatki na podlewanie zmniejszą się, gdy zamontujemy automatyczny system do podlewania. Wydatek zwraca się zwykle po dwóch, trzech latach. Warto też ściółkować glebę, ponieważ to mniejsza parowanie.

Przeczytaj także artykuł „Pomysł na tani ogród z korzyścią dla zdrowia”.