Zabezpeczenie ogrodu przed zimą

Nie ulega wątpliwości, że prawidłowe nawadnianie ogrodu to fundamentalna podstawa, jeśli chodzi o utrzymanie go w idealnym stanie. Bardzo pomocne są w tym efektywne systemy automatycznego nawadniania. Wśród wielu elementów można wymienić na przykład takie jak czujnik deszczu i sterownik nawadniania, który pozwala na zaprogramowanie momentu otwarcia elektrozaworów. Nieodzownym elementem systemu nawadniającego są też zraszacze do trawnika. Powinny być dostosowane do wielkości trawnika i zamontowane pod odpowiednim kątem. Wtedy działają najefektywniej. Działanie systemu nawadniającego wiosną, latem i jesienią nie budzi wątpliwości. Te pojawiają się, kiedy zaczynają się przymrozki. Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć ogród i system nawadniający przed mrozem? Zapoznaj się z informacjami, które prezentujemy poniżej. W tekście znajdziesz wiele cennych wskazówek i praktycznych porad, które z pewnością pomogą Ci odpowiednio przygotować się na zimę.

Zraszacze do trawnika – jak działają?

Zastanawiasz się, jak działają zraszacze ogrodowe? Odpowiednio zaprojektowany system i dobrze dobrana liczba zraszaczy sprawdzi się do nawadniania zarówno dużych powierzchni, jak i małych. Zapewnia nawadnianie ogrodu od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Woda do zraszaczy jest doprowadzana za pomocą rur PE, które są w odpowiedni sposób połączone w sekcje systemu nawadniania. Liczba zraszaczy, które należą do konkretnej sekcji jest zależna od możliwości źródła wody. Przeciętnie na jednym elektrozaworze pracuje zwykle od kilku do nawet kilkunastu zraszaczy. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na ten temat, zajrzyj na stronę podlane.pl.

Zraszacze rotacyjne a zraszacze statyczne

Wśród elementów systemu nawadniania można wyróżnić zraszacz statyczny i zraszacz rotacyjny, inaczej zraszacz obrotowy.  Zraszacz rotacyjny posiada mechanizm, który obraca głowicą, dzięki czemu jeden strumień wody pracuje w kącie od 40 do 360 stopni. Jeśli zastanawiasz się, jaki zraszacz wybrać, trzeba dokładnie przeanalizować potrzeby Twojego ogrodu i na tej podstawie wybrać najbardziej satysfakcjonujące rozwiązanie, dopasowane do konkretnej wielkości powierzchni. Od tego zależy liczba zraszaczy, które będą w stanie nawodnić ogród, jak i ich rodzaj.

Jak zabezpieczyć ogród przed mrozem?

Przed zbliżającym się mrozem i opadami śniegu trzeba zabezpieczyć rośliny, które znajdują się w ogrodzie. Jak zrobić to najlepiej? Jeśli chcesz zabezpieczyć ogród przed przemarznięciem, można wykorzystać do tego korę, liście lub trociny. Należy okryć nimi glebę wokoło rośliny. Części rośliny, które rosną nad ziemią, warto przykryć stroiszem lub siatką cieniującą. Sprawdza się to nie tylko podczas silnych i długotrwałych mrozów, ale również wówczas, kiedy pogoda zapewnia słoneczne dni, ale zimne noce.

Jak zabezpieczyć system nawadniający przed mrozem?

Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć przed zimą system nawadniający? Przede wszystkim przed pojawieniem się pierwszych mrozów należy zdemontować sterowniki i elektrozawory, które sterują systemem i są zamontowane na zewnątrz. Trzeba przenieść je do bezpiecznego i suchego pomieszczenia, gdzie nie będzie panowała dodatnia temperatura. Przenieść należy także węże ogrodowe, zraszacze i złączki. Po wysuszenia i opróżnieniu z wody te elementy należy przechowywać w miejscu zabezpieczonym od mrozu.