kosmetyki natualne

Posiadanie własnego ogrodu to nie tylko możliwość pozyskania zdrowej żywności bez chemicznych dodatków, ale też szansa na surowce do domowej produkcji środków pielęgnujących ciało i włosy. Kosmetyki naturalne zrobione w warunkach domowych będą z pewnością tańsze i zdrowsze od tych ze sklepowej półki. Bazą do wyrobu eko kosmetyków mogą być zarówno owoce i warzywa, jak i zioła czy kwiaty. Możliwości są ogromne, a to jak wykorzystamy własny ogród, będzie zależało od naszej wiedzy i tego, co w nim posadzimy. Oto kilka podpowiedzi, jakie naturalne specyfiki do pielęgnacji można zrobić w domu, nie posiadając nawet zbyt dużej wiedzy na ten temat.

Roślinne toniki do twarzy skutecznie nawilżą cerę

Nawilżające i pielęgnujące skórę toniki możemy zrobić samodzielnie w domu, korzystając z bogactwa roślin, które wyrosły w przydomowym ogródku. Do tego celu świetnie nadaje się rumianek, który ma również działanie przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia. Przy cerze trądzikowej natomiast można użyć kwiatów popularnego mniszka lekarskiego, czy bratka polnego. Do odświeżania każdego rodzaju cery możemy natomiast przyrządzić tonik ogórkowy.

Jak przygotować tonik w warunkach domowych?

Zrobienie toniku w warunkach domowych nie jest trudne. Najlepiej używać do tego celu wody destylowanej, ale jeśli nie mamy, to może być również zwykła woda z kranu.

Toniki z  rumianku i mniszka

W tym celu należy rozdrobiony surowiec, w tym wypadku rumianek lub mniszek, umieścić w naczyniu i zalać zagotowaną wodą, a po zaparzeniu przelać przez sitko do wyparzonych buteleczek.

Tonik ogórkowy

Tonik ogórkowy uzyskamy poprzez obranie i starcie na tarce ogórków, przełożeniu papki na gazę i wyciśnięciu soku, który następnie należy podgrzewać kilka minut. Jeśli jest za gęsty, można rozrzedzić przegotowaną wodą. Następnie wlać do sterylnej buteleczki i gotowe.

Tonik z bratka polnego

Tonik z bratka dobrze jest przygotować w formie odwaru, czyli zalać surowiec chłodną wodą i na małym ogniu ogrzewać kilka minut doprowadzając do wrzenia, po czym przecedzić i umieścić w wyparzonej buteleczce.

Tak wytworzone własne eko kosmetyki z pewnością poprawią stan i nawilżenie naszej skóry, a my zyskamy pewność, że do ich wykonania zostały użyte wyłącznie najlepszej jakości naturalne surowce.

kosmetyki z owoców
Źródło: Pixabay.com

Jak zrobić owocowe i warzywne maseczki do twarzy?

Ogród to skarbnica pełnych witamin owoców i warzyw, z których można przygotować kosmetyki naturalne w postaci maseczek do twarzy. Z niektórych dobrodziejstw ogrodu będziemy mogli korzystać tylko w sezonie, z innych praktycznie przez cały rok.

Takim sezonowym owocem, który idealnie nadaje się do przygotowania maseczki dla zniszczonej skóry ze skłonnością do zmarszczek, może być truskawka. Przykładem owoców i warzyw nadających się do pielęgnacji twarzy w postaci maseczek przez cały rok będą jabłka, marchew, a nawet ugotowane ziemniaki, które są błogosławieństwem dla przesuszonej skóry.

Żeby przygotować maseczki z powyższych surowców, oczywiście trzeba je rozdrobnić, a marchew i jabłko zetrzeć na tarce. Bazą do maseczki, z którą trzeba owe surowce połączyć może być według uznania jogurt naturalny lub śmietanka, które pomogą nałożyć i utrzymać maseczkę na twarzy przez około 20 minut. Po tym czasie wnikną w skórę składniki odżywcze i cera się poprawi. W ten sposób można przyrządzać maseczki w różnych warzyw i owoców, ale najpierw najlepiej testować na małym fragmencie skóry. Może bowiem się okazać, że jesteśmy uczuleni, np. na truskawki. Maseczki z marchwi natomiast nie można stosować zbyt często, gdyż może spowodować żółtawy odcień skóry.

Jakie inne kosmetyki naturalne można pozyskać z własnego ogrodu?

Jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę, można robić nawet domowe kremy na bazie naturalnych składników. Wykorzystać możemy do nich np. kwiat nagietka. Taki krem będzie miał cenne właściwości odżywcze, przeciwzapalne i regenerujące naskórek. Proces powstawania kremu jednak jest dłuższy, gdyż trzeba zadbać o to, by miał on odpowiednią konsystencję i trwałość.

Łatwiej jest pozyskać olejki do ciała czy włosów z wykorzystaniem skarbów z ogrodu. Taki olejek z płatków róży, czy lawendy nie tylko będzie pielęgnował skórę, ale też dostarczy wspaniałego aromatu. Olejki można zrobić, zalewając płatki róży, czy inny rozdrobniony surowiec olejem i odstawienie na parę tygodni. Wcześniej słoiki należy wyparzyć i osuszyć, a płatki kwiatowe też muszą być suche. Po zalaniu olejem należy słoik zakręcić i umieścić w słonecznym miejscu. Proces maceracji trwa parę tygodni, ale codziennie trzeba wstrząsać słoikiem i sprawdzać, czy nie dzieje się coś złego, np. czy nie fermentuje. Przy użyciu dobrej jakości oleju i zadbaniu o suchy surowiec i sterylny słoik nic takiego jednak nie powinno się zdarzyć. Po upływie miesiąca olej przelać do ciemnych buteleczek i umieścić w chłodnym miejscu.

Domowe eko kosmetyki z własnego ogródka mogą być cennym źródłem witamin i innych odżywczych substancji dla naszej skóry. Warto się tym zainteresować, a być może odnajdziecie swoją nową pasję.