Artykuł partnera.
Budowa osiedle to ogromna inwestycja oraz długi i żmudny proces. Zanim możliwa będzie budowa i odbiory mieszkań oraz bloków, deweloper musi uzyskać odpowiednie pozwolenia. Są one niezbędne do rozpoczęcia prac związanych z powstawaniem budynków, a wielokrotnie również całych osiedli.
Podstawowe zasady budowania osiedla przez dewelopera
Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaka musi sprawdzić firma, która podejmuje się budowania inwestycji mieszkalnej, jest prawny stan działki, która będzie podlegała zabudowie. Przed podjęciem prac należy sprawdzić, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania z prawnego punktu widzenia. Działka musi być wolna od jakichkolwiek zobowiązań i obciążeń finansowych. Musi mieć również jasna i klarowną historię.
Kolejnym punktem jest plan zagospodarowania przestrzennego, z którym każdy deweloper musi się zapoznać. Ma to na celu stworzenie projektu, który będzie wpisywał się w konwencję miasta czy osiedla. Chodzi tu nie tylko o rodzaj i estetykę zabudowy, ale również dodatkową infrastrukturę, jak sklepy czy place zabaw dla dzieci. Plan zagospodarowania będzie miał wpływ na uzyskanie zgód oraz pozwoleń, co może przyspieszyć cały proces jeżeli wszystko będzie zgodne z oczekiwaniami urzędów.
W planie zagospodarowania zawierają się takie cechy inwestycji jak wysokość budynków, liczba punktów usługowych, przedszkoli, placów zabaw. Dodatkowo wlicza się w to planowane tereny zielone. Większość terenów miejskich jest w posiadaniu takich planów, jednak największy problem sprawiają te działki, które go nie mają. Nie ma wówczas wytycznych, na których od razu można się oprzeć.
Jakie pozwolenia musi posiadać deweloper?
Bardzo ważnym dokumentem, który stanowi podstawę dla rozpoczęcia prac budowlanych, jest pozwolenie na budowę. Bardzo istotny jest również poświadczony dokumentacją techniczny stan działki. Odpowiednie zabezpieczenia techniczne, czyli inaczej zwane uzbrojenie działki, zdecydowanie przyspiesza cały proces. Jeżeli wszystkie powyższe warunki są spełnione, pozostaje otrzymanie pozwolenia na użytkowanie. Kolejnym dokumentem potrzebnym do zweryfikowania prawnego statusu jest zaświadczenie o samodzielności lokali, dzięki czemu każde mieszkanie będzie traktowane jako odrębna nieruchomość, którą ktoś może zakupić na własność.
Osiedle Laguna-republika wnętrz jest świetnym przykładem dewelopera, który zapewnia swoim mieszkańcom bezpieczeństwo i zgodna z obowiązującym prawem budowę. Dzięki temu mamy pewność, że stan techniczny zarówno działki, jak i budynku jest zgodny z przepisami i zapewnia nam bezpieczeństwo i komfort użytkowania.
Czy deweloperzy posiadają jakiekolwiek ułatwienia?
Dzięki ustawom, które weszły do obiegu w ostatnich latach, deweloperzy mają bardziej jasną i klarowną sytuację. Wiele przepisów jasno mówi o kryteriach, z jakimi mają być budowane inwestycje. Mowa tutaj np. o odległościach od takich punktów jak środki komunikacyjne oraz przedszkola. Muszą one znajdować się w pobliżu osiedli, aby zwiększać komfort mieszkania i zapewniać mieszkańcom odpowiednie standardy.
Możliwe są również pewne odstępstwa od planu zagospodarowania przestrzennego. Inwestycje deweloperskie z założenia nie zawsze wpisują się w te plany, dlatego, aby ułatwić inwestorom budowę, zniesiono pewne wymogi dotyczące wpisywania się w te plany