borówka amerykańska

W ziemi, która ma kwaśny odczyn, warzywa rosną bardzo słabo. Na takiej glebie najczęściej więc zakładane są rabaty z roślin wrzosowatych. Coraz częściej, w przydomowych ogrodach z kwaśną glebą pojawiają się rośliny, które nie wyróżniają się pięknymi kwiatami, ale smacznymi owocami. Do roślin, które od dłuższego już czasu są wyjątkowo chętnie sadzone, należy borówka amerykańska znana także pod nazwą borówka wysoka.

Czym charakteryzuje się ta roślina?

Ojczyzną borówki amerykańskiej są północno-wschodnie obszary Stanów Zjednoczonych. Roślina ta tworzy bardzo dorodne krzewy, obsypane w maju i czerwcu białymi kwiatami, w kształcie dzwoneczków zebranych w grona. Jednak borówka amerykańska nie jest sadzona dla kwiatów, ale smacznych owoców. W lecie na krzewach dojrzewają jagody zebrane w kiście. Mogą one mieć kolor szaroniebieski lub granatowy.

Jakie stanowisko dla borówki wysokiej?

Jak sadzić borówkę amerykańską – to pytanie zadawane wyjątkowo często przez osoby, które chcą cieszyć się smacznymi i słodkimi owocami. Jak sadzić borówkę amerykańską? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że te dorastające do 2 m wysokości krzewy, mają płytki system korzeniowy.

Jak sadzić borówkę amerykańską, aby nie popełnić w związku z tym błędów? Otóż należy wybrać dla niej stanowisko słoneczne. Borówka amerykańska najlepiej też rośnie w przewiewnej, wilgotnej i kwaśnej glebie. Gleba pod uprawę borówki amerykańskiej powinna mieć pH 3,5 -4,5. Krzewy borówki najlepiej jest posadzić na słonecznym miejscu w ogrodzie. Poszczególne odmiany kwitną od 2 do 4 tygodni. Joto odmiany, które warto posadzić:

  • „Earliblue” – jedna z wcześniejszych odmian, owoce dojrzewają już w czerwcu;
  • „Bluecrop” jest odmianą owocującą pod koniec lipca. To odmiana, którą warto posadzić w ogrodzie, gdyż owocuje bardzo długo, aż do pierwszych przymrozków;
  • „Darrow” – krzewy tej odmiany zaczynają owocować dopiero w sierpniu.

Późne odmiany (na przykład „Elliot”) nie powinny być sadzone w tych rejonach naszego kraju, które należą do stosunkowo chłodnych. Owoce tych odmian nie zdążą dojrzeć przed nadejściem pierwszych przymrozków. Zaleca się sadzenie kilku różnych odmian z uwagi na to, że borówka wysoka, która została zapylona pyłkiem pochodzącym z innej odmiany owocuje znacznie obficiej niż ta, która została zapylona jej własnym pyłkiem.

Sadzimy borówkę

Pokażemy jak wygląda sadzenie borówki krok po kroku. Sadzenie borówki krok po kroku:

  1. Na wybranym pod uprawę borówki miejscu wykopujemy dołki o głębokości około 60 cm i szerokości 80 cm;
  2. Ziemię, którą wybraliśmy z dołka mieszamy z taką samą ilością przekompostowanej kory sosnowej i kwaśnego torfu;
  3. W dołkach umieszczamy sadzonki i przysypujemy je ziemią na wysokość około 5 cm.
  4. Po posadzeniu roślin obficie je podlewamy. Do podlewania najlepiej jest użyć deszczówki, która jest uboga w wapń.
zbiór borówki amerykańskiej
Źródło: Pixabay.com

W okresie wzrostu i owocowania należy pamiętać o regularnym podlewaniu krzewów. Przed wysychaniem ziemię można zabezpieczyć, wysypując wokół krzewów grubą warstwę kory czy igliwia. Dodatkowo opóźni to wzrost chwastów i zakwasi glebę. Wiosną koniecznie należy zasilić rośliny nawozem. W sprzedaży znajdują się nawozy specjalnie przeznaczone do zasilania borówki amerykańskiej. Ostatni raz krzewy borówki należy zasilić nawozem w czerwcu. Krzewy borówki wydadzą pierwsze owoce już w drugim roku po posadzeniu. Wysoki plon uzyskuje się jednak dopiero z kilkuletnich roślin. Co 3-4 lata należy wyciąć najstarsze pędy w celu odmłodzenia krzewów.

Borówka amerykańska kiedy sadzić?

Borówka amerykańska kiedy sadzić – to także niezwykle często zadawane pytanie. Borówkę amerykańską można sadzić wiosną lub jesienią. W przypadku wybrania terminu jesiennego należy pamiętać, aby rośliny zabezpieczyć przed mrozem.

Borówka amerykańska lub inaczej wysoka to roślina, która tworzy krzewy o wysokości 2 m. Roślina rodzi bardzo słodkie owoce o średnicy 2 cm. Najsmaczniejsze są owoce zebrane kilka dni po tym, jak się wybarwiły. Rośliny potrzebują dużo słońca. Uwaga! Wiosenne przymrozki mogą zniszczyć kwiaty u najwcześniej owocujących odmian.

Źródło: