rośliny na drewnianej kratce ogrodowej

Rośliny pnące należą do chętnie sadzonych w przydomowych ogrodach. Są to rośliny, które mają mnóstwo zalet. Można je wykorzystać, aby zasłonić się przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów. Posadzone przy altanie, osłonią także przed wiatrem czy słońcem. Są więc nie tylko piękne, ale także praktyczne.

Polecane pnącza

Do wyboru mamy zarówno pnącza jednoroczne jak i wieloletnie. Do gatunków jednorocznych, które warto posadzić należą:

  • powoje;
  • wilce;
  • groszki pachnące.

Z pnączy wieloletnich, które powinny znaleźć się w każdym ogrodzie na uwagę zasługują wiciokrzewy. Wśród nich warto docenić wiciokrzewy pomorskie, które kwitną bardzo długo (przez czerwiec i lipiec), a do tego bardzo obficie. Przy kąciku wypoczynkowym, przy altanie lub tarasie warto posadzić wiciokrzew pomorski odmiany „Serotnina”, której kwiaty pachną wyjątkowo intensywnie. Na uwagę zasługują także wiciokrzewy Heckrotta i bardzo odporny na mróz (idealny do sadzenia we wschodnich rejonach kraju) wiciokrzew Browna. W okresie lata ogród mogą zdobić również powojniki czyli clematisy.

Przyjemny zakątek w ogrodzie

Rośliny pnące świetnie nadają się do stworzenia w ogrodzie przyjemnego zakątku. Rośliny pnące rosną stosunkowo szybko, mogą się wspinać po różnego rodzaju podporach, także po murach, drzewach, pergolach. Aranżacja ogrodu, w której zostały wykorzystane rośliny pnące może być naprawdę bardzo interesująca, ogród przez cały rok może mienić się mnóstwem kolorów (jaśmin nagokwiatowy to piękne pnącze, które kwitnie od października do wiosny).

Pnącza wieloletnie, jak i jednoroczne muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki. Należy zadbać o to, aby mogły się swobodnie piąć. Świetnie sprawdzi się tutaj kratka ogrodowa. Klasyczna kratka ogrodowa jest oczywiście wykonana z drewna, ale może być wykonana także z metalu. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest drewniana kratka ogrodowa połączona z donicą. Aranżacja ogrodu z wykorzystaniem kratek to doskonały sposób na urozmaicenie przestrzeni w każdym ogrodzie.

O tym, jak praktycznie wykorzystać kratkę ogrodową, przeczytać można na http://www.edoor.edu.pl/kratka-ogrodowa-jak-zrobic-z-niej-dobry-uzytek.

Jakie są cechy charakterystyczne pnączy?

Jak już wspomnieliśmy, pnącza mogą być roślinami jednorocznymi lub wieloletnimi. Wśród tych roślin jest mnóstwo nie tylko takich, które są ozdobne z kwiatów, ale także z liści. Aranżacja ogrodu z wykorzystaniem pnączy może być wyjątkowo ciekawa, gdyż rośliny te można prowadzić na bardzo różny sposób. Różnią się one bowiem siłą wzrostu i narządami czepnymi. Mogą owijać się wokół podpór przylgami, korzeniami lub wąsami. Do takich pnączy wieloletnich należy między innymi bluszcz pospolity i silnie rosnący milin amerykański. Wśród pnączy są też i takie, którym należy pomóc przy wspinaniu się na podpory. Do takich roślin pnących należą róże pnące, wspomniane wyżej wiciokrzewy pomorskie czy aktindia.

Jak prawidłowo posadzić rośliny pnące?

kwiaty, kratka ogrodowa
Źródło: Pixabay.com

Sadzenie pnączy nie jest trudne, należy jedynie pamiętać o kilku zasadach. W pierwszej kolejności należy oczywiście wybrać miejsce, w którym roślina będzie rosła i umieścić tam podporę. Następnie przed podporą należy wykopać dołek, którego średnica powinna być przynajmniej dwa razy większa niż rozmiar doniczki z sadzonką.

Wykopaną ziemię należy wymieszać z kompostem w proporcji 1:1. Sadzonkę należy wyjąć z doniczki i rozluźnić bryłę korzeniową. Trzeba to robić delikatnie, aby nie uszkodzić korzeni. Roślinę umieszcza się w dołku pod lekkim kątem w kierunku podpory. Sadzonkę przysypuje się mieszanką ziemi i kompostu i dokładnie uklepuje. Ostatnia czynność to obfite podlanie posadzonej rośliny i przywiązanie młodych pędów do kratki czy innej podpory. Należy przywiązać nawet pędy tych pnączy, które czepiają się podpór korzeniami lub przylgami. W przypadku świeżo posadzonych roślin podwiązanie jest konieczne.

Pnącza to rośliny bardzo chętnie sadzone w ogrodach. Do wyboru jest mnóstwo gatunków zarówno jednorocznych jak i wieloletnich pnączy. Aranżacja ogrodu nawet w większości stworzona z roślin pnących może być ciekawa przez cały rok. Do aranżacji warto wykorzystać różnego rodzaju kratki i pergole. Mnóstwo inspiracji można znaleźć w czasopismach ogrodniczy i w sieci.