Dziecko skacze na trampolinie z Decathlonu w ogrodzie przy domu

Coraz większa ilość cieplejszych dni sprawia, że większość osób zaczyna urządzać swoje ogrody. Kwiaty, meble ogrodowe, ozdobne donice i …sprzęty ogrodowe do zabawy dla dzieci.

Kiedy sklepy dodają do swojego asortymenty zabawki dla dzieci do zabawy na ogrodzie triumfy święcą trampoliny. Dzieci je uwielbiają, a rodzice chętnie kupują. Dlaczego? Nie są stosunkowo drogie, a dają mnóstwo frajdy. Nadają się dla dzieci i rodziców. A dodatkowo zachęcają do ruchu, co w obecnych czasach bardzo cieszy!

O czym pomyśleć przed zakupem trampoliny?

Przed zakupem trampoliny warto przemyśleć pewne kluczowe kwestie. Po pierwsze bardzo ważne, by określić kto będzie korzystał ze sprzętu. Będzie to miało wpływ na poziom nośności, którego należy szukać. Maksymalna waga użytkownika lub użytkowników na trampolinie nie powinna być przekraczana. W przeciwnym przypadku trampolina może ulec zniekształceniu. Mogą pojawić się złamania stelaża, przerwanie batuty (maty) czy pęknięcia sprężyn. Po drugie, ale nie mniej ważne, należy rozsądnie wybrać rozmiar. Trampolina powinna najprościej mówiąc zmieścić się w ogrodzie. Nie jest oczywiście prawdą, że na posiadanie trampoliny mogą pozwolić sobie jedynie właściciele ogromnych ogrodów. Trampolina ogrodowa zmieści się bowiem na tarasie czy małym ogródku szeregowca.

Trampolina ogrodowa – jaką kupić?

Ze względu na popularność sprzętu jakim jest trampolina dla dzieci, producenci rzeczywiście oferują tak wiele, że wybór może być nie lada wyzwaniem. Wśród modeli dostępnych na rynku swoje miejsce z powodzeniem zaznaczyły:

– trampolina fitness,

– trampolina bez siatki,

– trampolina z siatką wewnętrzną,

– trampolina z siatką zewnętrzną.

Pierwsze dwie są przeznaczone w głównej mierze dla dorosłych osób na zaawansowanym poziomie. Nie mają siatki zabezpieczającej, więc stosunkowo łatwo o wypadek. Dwie kolejne to klasyczne trampoliny ogrodowe. Mogą ich oczywiście używać najmłodsi, z zaznaczeniem, że posiadanie siatki dookoła trampoliny nie zwalnia rodzica z odpowiedzialności obserwacji dziecka. Znacznie bezpieczniejsza będzie w tym przypadku trampolina ogrodowa z siatką wewnętrzna. Dzieci nie będą miały kontaktu ze sprężynami, co zminimalizuje ryzyko urazu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze trampoliny?

Oprócz wymienionych wyżej punktów właściwego wyboru należy pamiętać przede wszystkim o jakości wykonania. Co to oznacza w praktyce? Dobra jakość wykonania i porządne materiały użyte do produkcji zwiększają trwałość sprzętu. Wszystkie użyte materiały powinny być również odporne lub w odpowiedni sposób zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych.

  • Porządna mata – To część trampoliny, po której się skacze. Musi być elastyczna i posiadać wiele mocowań.
  • Mocny stelaż – Stelaż powinien być stabilny, nie zapadać się w podłoże i nie zniekształcać pod wpływem użytkowania.
  • Solidne sprężyny – To część, dzięki której łączy się matę ze stelażem. Sprężyny muszą być solidne! Nie rozciągać się, nie pękać i nie rdzewieć.
  • Trwała siatka – Siatka, jest głównym elementem, który ma zapewnić ochronę użytkownika trampoliny w trakcie skakania. Powinna być mocna, tak by móc chronić przed upadkiem.

Oczywiście, oprócz charakterystyki technicznej zwróć uwagę na to jakie opinie ma dana trampolina ogrodowa. Możesz przeczytać opinie na forach lub po prostu zapytać znajomych.