Trzmielina ozdobna

Zaliczana do rodziny dławiszowatych trzmielina to niezwykle popularna roślina ogrodowa. Mało kto wie, że już w trzeciorzędzie spotkać można było ją, nie tylko na kontynencie europejskim, ale również amerykańskim, a także na terenach obecnej Grenlandii. Obecnie znanych jest grubo ponad sto gatunków trzmieliny, które naturalnie spotykane są między innymi w Azji, Australii, a także na Madagaskarze.

Pielęgnacja ogrodu: jakie stanowisko dla trzmieliny będzie najbardziej odpowiednie?

Trzmielina jest rośliną, która najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych. Wybierając oferowane przez niejeden internetowy sklep ogrodniczy, jak na przykład https://www.podkarpackiesady.pl/42-trzmieliny, odmiany charakteryzujące się barwnymi liśćmi, warto pamiętać, że zachwycą one kolorami tylko wówczas, gdy zapewnimy im wystarczająco dużo słońca. Odmiany jednobarwne dość dobrze radzą sobie również w półcieniu. Jeśli chodzi o glebę, to trzmielina nie ma pod tym względem zbyt dużych wymagań. Najlepiej prezentuje się wówczas, gdy uprawiana jest na stanowisku:

  • żyznym;
  • próchniczym;
  • bogatym w składniki pokarmowe.

Wybierając odpowiednie stanowisko dla trzmieliny, należy pamiętać, że roślina ta nie lubi zastojów wody. Niezbyt dobrze radzi sobie również wówczas, gdy gleba, w której rośnie jest zbita,

Pielęgnacja ogrodu: podlewanie i nawożenie trzmieliny

Trzmielina jest rośliną charakteryzującą się gęstym poszyciem liści. W efekcie musi zmagać się ze znacznym wyparowywaniem wody. W związku z tym – zwłaszcza w okresie suszy – nie można zapominać o dostarczaniu roślinie wody. W przeciwnym razie może nawet dojść do jej obumarcia. Te odmiany, które są zimozielone potrzebują wody również w sezonie zimowym. Kiedy tylko pojawia się odwilż, należy taką trzmielinę podlać.

Jeśli chodzi o nawożenie to, w przypadku trzmieliny, świetnie sprawdza się kompost. Pierwszą dawkę stosujemy wiosną – na przełomie marca i kwietnia – drugą zaś w czerwcu. Jeśli zdecydowaliśmy się na uprawę trzmieliny w pojemniku, należy pamiętać o częstszym nawożeniu. Najlepiej sprawdzi się wówczas nawóz płynny, którym podlewać trzeba rośliny nie rzadziej niż co trzy tygodnie. Pod żadnym pozorem nie wolno nawozić trzmieliny jesienią.

Trzmielina auropejska
Źródło: Pixabay.com

Ostrożnie, jeśli mamy dzieci

Trzmielina jest bez wątpienia rośliną pełną uroku. Nie można jednak zapominać również o jej ciemnej stronie. Okazuje się bowiem, że we wszystkich jej częściach znajdują się glikozydy, które są silnie trujące. Już ich niewielka ilość może powodować groźne dla zdrowia, a także i życia objawy. Spożycie około trzydziestu owoców przez osobę dorosłą najprawdopodobniej zakończy się śmiercią. Dlatego lepiej zrezygnować z trzmieli, jeśli w ogrodzie mają często bawić się dzieci. Stanowi ona również zagrożenie dla zwierząt domowych.

Popularne odmiany

Każdy internetowy sklep ogrodniczy oferuje szeroki wybór odmian trzmieliny. Do tych najciekawszych, które bez wątpienia zasługują na uwagę zalicza się:

  • trzmielina Fortune’a;
  • trzmielina oskrzydlona;
  • trzmielina pospolita;
  • trzmielina japońska;
  • trzmielina brodawkowata.

Co o nich możemy powiedzieć?

Trzmielina Fortune’a to odmiana zimozielona. Dorasta do sześćdziesięciu centymetrów. Decydując się na tą odmianę, którą w ofercie ma niejeden internetowy sklep ogrodniczy, należy pamiętać, że w upalne dni potrzebuje ona naprawdę dużo wody.

Trzmielina oskrzydlona to krzew idealny do większych ogrodów. Może dorastać nawet do trzystu centymetrów wysokości. Charakteryzuje się nieregularnym pokrojem. Latem – podobnie jak wyżej opisaną odmianę – należy ją dość obficie podlewać.

Trzmielina pospolita jest jeszcze większa – w dobrych warunkach dorasta nawet do sześciuset centymetrów. Pięknie prezentuje się jesienią – jej liście przybierają wówczas intensywnie czerwony kolor. Tą odmianę można z powodzeniem sadzić również w półcieniu.

Trzmielina brodawkowata jest niezbyt gęsta. Dorasta maksymalnie do dwustu pięćdziesięciu centymetrów. Na jej gałęziach znajdują się brodawki w kolorze brunatnym. Nie trudno więc domyśleć się skąd wzięła się jej nazwa.

Pielęgnacja ogrodu, w którym rośnie trzmielina nie jest zbyt skomplikowana. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny, kiedy tylko pojawia się susza. Wśród wielu odmian oferowanych przez niejeden internetowy sklep ogrodniczy każdy właściciel ogrodu znajdzie taką, która idealnie wpisze się w jego oczekiwania.