Kobieta bierze kredyt hipoteczny

Kredyt na zakup nieruchomości dla klientów indywidualnych jest dokładnie tym samym, co kredyt hipoteczny. Choć obie nazwy brzmią podobnie, nie są tożsamymi produktami finansowymi. Czym zatem różni się pożyczka hipoteczna od kredytu hipotecznego?

Czym jest kredyt hipoteczny – zwany również kredytem na zakup nieruchomości?

Kredyt hipoteczny to produkt finansowy, oferowany wyłącznie przez banki i regulowany jest na mocy ustawy Prawo bankowe z marca 2017 roku. Kredyt hipoteczny zaciągany jest wyłącznie na zakup mieszkania (kredyt mieszkaniowy), budowę domu (kredyt budowlany), zakup działki oraz remont lub wykończenie nieruchomości. Zabezpieczeniem kredytu jest ustanowiona hipoteka na finansowanej przez bank nieruchomości. Jego cechą szczególną jest wymagany wkład własny, który aktualnie wynosi od 20% do 30% wartości nieruchomości. Kredyt hipoteczny, jest stosunkowo trudnym do zdobycia wsparciem finansowym, ponieważ oprócz wymienionego wcześniej wkładu własnego, wymagana jest wysoka zdolność kredytowa, oraz bardzo dobra historia kredytowa. Obecnie maksymalny czas spłaty kredytu hipotecznego wynosi 35 lat.

Czym jest pożyczka hipoteczna

Pomimo tego, że pożyczka hipoteczna brzmi niemal jednoznacznie z kredytem hipotecznym, to nie są to identyczne produkty. Pożyczka hipoteczna może w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego być udzielana przez banki, ale również inne instytucje finansowe.

Reklama
Pożyczka hipoteczna regulowana jest głównie przez przepisy Kodeksu cywilnego i może być udzielana na dowolny cel, podobnie do kredytu gotówkowego lub kredytu pozabankowego.

Dla klienta oznacza to, że pieniądze otrzymane z pożyczki hipotecznej mogą być przeznaczone na cele niezwiązane z nieruchomością, a klient nie musi ich ujawniać kredytodawcy. Jak sama nazwa wskazuje, pożyczka objęta jest hipoteką, ale w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, musi to być nieruchomość, która jest już własnością pożyczkobiorcy. Inaczej mówiąc, pożyczka udzielana jest pod zastaw domu lub mieszkania pożyczkobiorcy. Dzięki takiemu zabezpieczeniu łatwiej pozyskać od banku lub instytucji pozabankowej wyższą kwotę pożyczki. Na ogół jest to 70%-80% wartości nieruchomości. Ze względu na wysokość sumy zobowiązania czas jej spłaty może wynosić maksymalnie 25-30 lat.

Pożyczka hipoteczna – czym różni się od kredytu na zakup nieruchomości?

Najważniejsza różnica pomiędzy kredytem hipotecznym a pożyczką hipoteczną jest przedmiot zabezpieczenia. Czyli, aby otrzymać pożyczkę, musimy być w posiadaniu zastawianej nieruchomości. W przypadku kredytu hipotecznego zastawiana nieruchomość będzie dopiero finansowana z otrzymanych od banku środków. Kolejna duża różnica pomiędzy nimi to fakt, że cel, na jaki pozyskujemy środki z kredytu hipotecznego, jest dokładnie i szczegółowo opisany w umowie z bankiem. Przy pożyczce hipotecznej nie musimy wykazywać, na co przeznaczymy zdobyte środki. Mogą to być cele związane z nieruchomością np. jej remont lub modernizacja, ale także wycieczka zagraniczna, zakup auta lub sukni ślubnej. Pożyczka hipoteczna jest również droższym produktem finansowym niż kredyt hipoteczny, głównie za sprawą większego ryzyka, jakie podejmuje pożyczkodawca. Co więc będzie atrakcyjniejsze dla konsumentów? Wszystko zależy od tego, na jaki cel chcemy przeznaczyć pozyskane środki. Jeśli w planach mamy zakup mieszkania, lepszym wyborem będzie kredyt hipoteczny. W przypadku innych zakupów, których nie chcemy ujawniać przed bankiem, z pewnością korzystniejsza będzie pożyczka hipoteczna.