pietruszka z ogrodu

Każdy z nas, od czasu do czasu zastanawia się nad tym, jak dorobić do pensji. Nawet jeśli nasza wypłata jest satysfakcjonująca, dodatkowe wpływy na konto są zawsze mile widziane, zwłaszcza, jeśli ich uzyskanie nie wymaga od nas zbyt wiele wysiłku. Jeżeli masz przydomowy ogródek, w którym uprawiasz owoce i warzywa, dobrym pomysłem na zarobek może się okaza,ć na przykład sprzedaż własnych plonów. O czym pamiętać, jeśli chcielibyśmy podjąć się takiej formy zarobkowania?

Sprzedaż warzyw i owoców, a podatki

Wiele osób, które zastanawiają się nad tym, jak być przedsiębiorczym, pomija zupełnie kwestię podatków. To duży błąd, ponieważ taka źle pojmowana przedsiębiorczość może pociągać za sobą przykre konsekwencje. Zanim więc ustawisz przed domem stragan, na którym będzie sprzedawał warzywa i owoce, warto nieco zorientować się w przepisach prawa, które regulują te kwestie.

Na szczęście sprzedaż zbiorów z własnego ogrodu, w formie nieprzetworzonej, nie jest objęta podatkiem dochodowym. Możesz legalnie nimi handlować, nie obawiając się o to, że fiskus upomni się o swoje. Uprawę i sprzedaż darów przydomowego ogródka traktuje się bowiem jako działalność rolniczą. Wyjątek od tej zasady stanowią działy specjalne produkcji rolnej, a więc między innymi:

  • uprawa roślin w szklarniach i tunelach foliowych,
  • uprawa grzybów i grzybni,
  • prowadzenie pasiek i produkcja miodu.

Jak zacząć?

Przedsiębiorczość, której dokładną definicję znajdziesz na http://www.epidemia.org.pl/czym-jest-przedsiebiorczosc, wymaga szybkiego działania. Zamiast zastanawiać się, jak zacząć, po prostu przygotuj pierwsze warzywa i owoce na sprzedaż. Z czasem na pewno zorientujesz się, które towary cieszą się zainteresowaniem wśród klientów i będziesz wiedział, które z nich warto uprawiać w przyszłości w większych ilościach. Jako że warzywa i owoce z ogrodu będą stanowiły od tej pory Twoje dodatkowe źródło dochodu, musisz dbać o ich wysoką jakość. Poświęć jeszcze więcej czasu niż do tej pory na dbanie o swoje plony, a z pewnością Ci się to opłaci.
Kwestie praktyczne

Kiedy zdecydowałeś już, jak dorobić do pensji, pozostaje jeszcze odpowiednia organizacja pracy. Przygotuj choćby prosty stragan, na którym będziesz prowadzić sprzedaż. Ustaw szyld reklamowy, dzięki którym klienci będą wiedzieli, co można u Ciebie kupić i w jakich godzinach odbywa się sprzedaż. Zadbaj też o kwestię higieny. Sprzedając owoce i warzywa, dobrze jest używać jednorazowych rękawiczek. Pomyśl o opakowaniach, w których będziesz wydawał klientom towary. Dobrym rozwiązaniem mogą być papierowe torebki, zdecydowanie bardziej ekologiczne od zwykłych foliowych worków. Możesz też zastanowić się nad drobną zniżką dla klientów, którzy przyjdą na Twój stragan z własnymi wielorazowymi opakowaniami. Ekologia jest trendy, warto wiec to wykorzystać. To najlepszy sposób na to, jak być przedsiębiorczym, a jednocześnie działać w zgodzie z naturą.

ziemniaki na sprzedaż
Źródło: Pixabay.com

Co jeszcze można zrobić?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak być przedsiębiorczym z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że każdy biznes musi się rozwijać. Przedsiębiorczość nie dopuszcza możliwości spoczywania na laurach. Jeśli więc chciałbyś zarabiać więcej, z czasem możesz pomyśleć o wprowadzeniu dodatkowych usług. Ciekawą opcją jest sprzedaż całych zestawów warzyw i owoców w odpowiednich porcjach. Dzięki temu klient oszczędza czas, który musiałby poświęcić na wybór towarów. Kupując gotowy pakiet, może w kilka minut zaopatrzyć swoją lodówkę na cały tydzień.

Kolejne ciekawe rozwiązanie, którego wdrożenie warto rozważyć to sprzedaż warzyw i owoców w komplecie z gotowymi przepisami i pomysłami na ich wykorzystanie. Możesz więc przygotować zestawy do przygotowania smoothie, czy leczo, wraz z opisem przygotowania potrawy i listą dodatkowych składników, które trzeba dokupić. Osoby, które nie potrafią gotować i nie lubią spędzać w kuchni zbyt wiele czasu, z pewnością docenią taką możliwość.

Jeśli tylko Twoje warzywa i owoce będą dobrej jakości, chętnych do ich zakupu nie powinno zabraknąć. Stosując się do przytoczonych wyżej wskazówek, łatwo zyskasz dodatkowe źródło dochodu i od tej pory nie będziesz już zastanawiać się, jak dorobić do pensji.