oszklony ogród

Ogród w szklanych ścianach to ciekawa propozycja dla osób, które chcą powiększyć swoją przestrzeń życiową, korzystając z przejrzystych, zielonych wnętrz również w okresie zimowym. Szklane konstrukcje, wykonywane przez pracowników hurtowni szkła z okolic Rzeszowa, zapewnią komfortowe miejsce do wypoczynku przez cały rok, umożliwiając obcowanie z naturą, całoroczną hodowlę roślin, a także umieszczenie sprzętu rekreacyjnego-sportowego bez konieczności generalnej rozbudowy obiektu.

Ogród zimowy – sposób na powiększenie przestrzeni mieszkania

Ogród zimowy wykonany ze szkła to skuteczny sposób na powiększenie przestrzeni mieszkania w Rzeszowie i innych rejonach Polski. Może być miejscem hodowli ozdobnych roślin, terenem do trenowania na orbitreku czy skakance, a także dodatkowym obszarem, w którym rozłożymy kanapę ze stolikiem kawowym czy obszerny stół z krzesłami.

Zależnie od naszych potrzeb, ogród w szklanych ścianach może być ogrzewany, a jego wielkość i kształt – dopasowane do planowanego przeznaczenia. Szklana konstrukcja oranżerii gwarantuje także unikalny mikroklimat, pozytywnie wpływając na koszty ogrzewania lub chłodzenia mieszkania. W zimie izoluje od niskich temperatur, chroniąc przed wychłodzeniem, w lecie natomiast chroni dom przed nagrzewaniem się, ograniczając dopływ gorącego powietrza do jego wnętrza.

Gdzie warto wybudować ogród zimowy?

Rozważając budowę ogrodu zimowego, powinniśmy starannie wybrać miejsce pod jego szklaną konstrukcję. Wskazane jest, by była ona zlokalizowana od wschodniej, zachodniej lub południowo-wschodniej części budynku. Zapewni to odpowiednie doświetlenie wnętrza, zarazem zwiększając szansę na jego dogrzanie promieniami słonecznymi. Ogród zimowy ze szkła, skierowany wprost na południe, w lecie może się zdecydowanie zbyt mocno nagrzewać, wymagając skrupulatnego zacieniania i wietrzenia jego wnętrz. Ustawiony na północ, w okresie zimowym nie dostarczy wymaganej ilości słońca, uniemożliwiając hodowlę roślin i zmniejszając komfort korzystania z takiej dodatkowej przestrzeni.

Jaki ogród zimowy warto wybrać?

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o budowie konstrukcji ze szkła, zastanówmy się na jej planowanym kształtem. Hurtownia szkła https://www.rkglass.pl/ wskazuje, że możliwe jest wykonanie zimowego ogrodu w formie prostokąta, kwadratu lub wielokąta o jednospadowym lub wielospadowym dachu.

Ogród w szklanych ścianach może być posadowiony na poziomie gruntu, nad tarasem lub garażem, a nawet stanowić dwupiętrową konstrukcję, zlokalizowaną przy bocznej elewacji budynku. Planując wielkość zimowego ogrodu, powinniśmy przeznaczyć na niego minimum 10m2. Mniejszy obszar może nie zapewnić optymalnego komfortu użytkowania. Jednocześnie w przypadku obiektów większych niż 25m2, będziemy zobligowani do uzyskania stosownego pozwolenia na budowę.

Jak urządzić zimowy ogród?

wnętrze zimowego ogrodu
Źródło: Pixabay.com

Choć w zimowe, słoneczne dni, w nieogrzewanym ogrodzie ze szkła mogą panować całkiem przyjemne temperatury, to po zmroku temperatura w jego wnętrzu może spać nawet poniżej 0 stopni. Z tego względu urządzając ogród zimowy warto wybrać do niego rośliny przystosowane do życia w zmiennych temperaturach. Odpowiednie będą kaktusy, oliwki, oleandry lub odmiany doniczkowe, które w zimie wymagają spoczynku w chłodniejszych pomieszczeniach.

W momencie, gdy planujemy zainstalowanie ogrzewania w naszym zimowym ogrodzie, mamy znacznie większe możliwości doboru roślin do jego aranżacji. W tej sytuacji możemy sięgnąć po:

  • aloesy, grubosze, kalanchoe czy róże chińskie, które będą pięknie rosnąć na słonecznym stanowisku,
  • monstery, wigliczki, filodendrony i peperomie, które preferują półcieniste oranżerie,
  • begonie, draceny, storczyki lub fiołki, które najlepiej czują się przy rozproszonym oświetleniu.

Oprócz roślinności dostosowanej do panujących w ogrodzie zimowym warunków, nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić w nim wygodne kanapy, stoły czy inne urządzenia, z których możemy korzystać przez cały rok.

Ogród w szklanych ścianach to nietuzinkowa, a zarazem komfortowa alternatywa dla osób, które lubią spędzać czas otoczeniu kwiatów przez cały rok. Wykonany przez hurtownię szkła z Rzeszowa, będzie trwałym i funkcjonalnym elementem każdego budynku, stanowiąc idealną przestrzeń do relaksu po długim dniu pracy w czterech ścianach firmy.