Artykuł partnera.
Jesień w pełni, a w ogrodzie prace ruszają pełną parą. Te osoby, które nigdy nie miały swojego ogródka, a także trawnika do zgrabienia, pewnie zastanawiają się, co można robić jesienią w ogrodzie, kiedy zbliża się zima, a nie lato czy wiosna. Co należy zrobić jesienią w ogrodzie, by ten na spokojnie przezimował i wiosną było w nim jak najmniej pracy i szkody?
Pielęgnacja ogrodu jesienią – na czym polega?
Z pewnością pierwszą czynnością, jaka kojarzy nam się z jesiennymi porządkami jest grabienie liści. Warto jednak pamiętać, że to dopiero początek. Pojedynek z suchymi liśćmi często uznawany jest za ten nie do wygrania. Do grabienia liści można używać tradycyjnych grabi, jednak coraz częściej osoby korzystają z odkurzaczy spalinowych bądź elektrycznych. Przed nadejściem zimy rośliny liściaste zrzucają swoje liście co roku, a więc grabienie to nieodzowny element jesiennych porządków.
Jesienią bardzo często sadzi się rośliny cebulowe, które z pewnością pokażą swoje kwiaty podczas najbliższej wiosny. Sadzenie roślin dwuletnich które wcześniej miały swoje miejsce w rozsadniku, także odbywa się jesienią. Wbrew pozorom najlepszy czas na ich zasadzenie i zaadaptowanie to jesień, nie wiosna. Jesienią są znacznie rzadziej narażone na brak wody. Rośliny dwuletnie to głównie stokrotki, dzwonek ogrodowy, niezapominajka, malwa czy bratek.
Delikatne rośliny albo przenosi się do ciepłego miejsca, by mogły tam spokojnie przezimować, albo okrywa się je, by zima i mróz nie zdołały ich zniszczyć. Zabezpieczanie roślin jest bardzo istotne i zazwyczaj odbywa się poprzez użycie specjalnej otuliny. Ogród jesienią, wbrew pozorom, również potrafi być bardzo piękny, choć na pewno wymaga także mnóstwa pracy. Ostatnie koszenie trawnika także odbywa się jesienią.
Jak uporządkować ogród jesienią?
Porządkowanie ogrodu jesienią to bardzo żmudne zajęcie, które wymaga także dość sporych nakładów finansowych. Wszystko jednak zależy od tego, co dokładnie planujemy robić. W momencie, kiedy chcemy zadbać o nasze drzewa iglaste, które pozostawione są wiecznie samym sobie, warto zainwestować w Treol 770 EC, czyli specjalistyczny środek, który zwalcza szkodniki świerku, ale też porzeczek czerwonych, brzoskwini czy borówek wysokich.
Masz problem z mrówkami? Chcesz pozbyc się ich przed nadchodzącą zimą? Koniecznie sprawdź Afanisep pylisty, czyli kolejną rewelacyjną propozycję dla zapalonych ogrodników.
Na sam koniec prac warto nieco udekorować ogród. Zazwyczaj korzysta się z jakiegoś kruszywa. Często polecany jest grys marmurowy biały, który fantastycznie się myje. Stosowany głównie do tworzenia opasek wokół budynków czy ogrodzeń, a także jako fenomenalny materiał dekoracyjny. Pielęgnacja ogrodu jesienią jest bardzo żmudna, ale satysfakcjonująca.