zielone rośliny domowe w białych doniczkach

Małe i trudne do dostrzeżenia gołym okiem, przędziorki dosyć często atakują rośliny w domu, ogrodzie i w szklarni. Choć niepozorne, mogą wyrządzić duże szkody i doprowadzić do obumarcia roślin. Jak rozpoznać przędziorki? Jak się ich pozbyć domowymi sposobami i jakich skutecznych środków użyć? Podpowiadamy.

 

Mimo starannej pielęgnacji liście roślin zaczynają więdnąć, żółkną, pokrywają się białym nalotem na spodniej stronie i wiotkimi pajęczynami? To niestety oznaki, że zaatakowały je przędziorki. Te małe pajęczaki, mimo sympatycznej nazwy, potrafią zniszczyć wiele roślin. I to zarówno tych w ogrodzie, na tarasie czy w szklarni, jak i tych domowych, zielonych oraz kwitnących.

Jak wygląda przędziorek?

To mały, niemal niewidoczny gołym okiem gatunek roztocza, który może mieć barwę żółtą, pomarańczową, brązową lub zieloną. Co ciekawe, ich kolor może zmieniać się w zależności od stadium rozwoju, płci, a nawet pory roku. Dorosłe osobniki mają około 0,5 mm wielkości – same pajęczaki trudno zauważyć, zazwyczaj w pierwszej kolejności widoczne stają się ślady ich żerowania na roślinie.

Przędziorki mogą żerować na niemal wszystkich roślinach, ale najczęściej można je spotkać na krzewach, kwiatach, drzewach owocowych i zielonych roślinach domowych. Powszechnie występujące gatunki przędziorka to: chmielowiec, szklarniowiec, cytrusowiec, storczykowiec.

Te mikroskopijne roztocza żywią się sokami roślinnymi, zazwyczaj bytują na spodniej stronie liści. Najlepiej rozwijają się w środowisku bardzo ciepłym i suchym. To dlatego szczególnie narażone na inwazję przędziorków są domowe rośliny w okresie zimowym. Suche i ciepłe powietrze sprzyja pojawieniu się pajęczaków, a rośliny w takich warunkach są dodatkowo osłabione. To dlatego w tym okresie szczególnie warto zadbać o dodatkowe zraszanie roślin i utrzymanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach.

Jak wyglądają rośliny zaatakowane przez przędziorki?

Pajęczaki wysysają soki z liści, co powoduje ich uszkodzenia, więdnięcie i obumieranie. Początkowo na roślinie pojawia się biały nalot na spodniej części blaszki liściowej, potem wiotka pajęczynka, zauważalna zazwyczaj przy nasadzie. W miarę żerowania przędziorków na górnej powierzchni liści zaczynają pojawiać się jasne plamki, które z czasem powiększają się. Liście, kwiaty lub igły zwijają się, żółkną i usychają.

Te małe pajęczaki nie mają skrzydeł, co ogranicza ich możliwości przemieszczania się. Jeśli zauważymy kolonię przędziorków na jednej roślinie, warto ją odizolować od innych. Stosując domowe i profesjonalne sposoby zwalczania tych szkodników, nadal możemy uratować zaatakowaną roślinę.

 więdnąca roślina, widoczne plamy na liściach

Jak pozbyć się przędziorka domowym sposobem?

Jak zwalczyć przędziorki? W pierwszej kolejności trzeba pozbyć się niechcianych szkodników z rośliny. W tym celu możemy zrobić roślinie prysznic, aby zmyć pajęczynki i bytujące na liściach roztocza. Warto użyć wody z mydłem lub łagodnym detergentem (np. odrobiną płynu do mycia naczyń) i dokładnie usunąć przędziorki. Aby woda z mydlinami nie wlała się do doniczki, należy zabezpieczyć ją woreczkiem. A po całym zabiegu całą roślinę dokładnie spłukać czystą wodą. Jeśli po kilku dniach zauważymy nowe kolonie, zabieg należy powtórzyć.

W przypadku większych roślin można użyć spryskiwacza. Należy roślinę obficie spryskać wodą z mydłem, zetrzeć wszystkie szkodniki, a następny spryskać czystą wodą, aby pozbyć się środka myjącego.

Teraz należy wzmocnić roślinę i zadbać o pozbycie się szkodników, które mogłyby na niej jeszcze pozostać. W przypadku niewielkich kolonii przędziorków, domowe sposoby mogą okazać się wystarczające. Jeśli jednak inwazja szkodników jest rozległa, warto zastanowić się, czy od razu nie sięgnąć po profesjonalne środki ochrony roślin.

Zobacz też środki na choroby roślin powodowane przez grzyby>>

Jak zatem pozbyć się przędziorków naturalnymi sposobami? Praktyka pokazuje, że warto wykorzystać ich naturalnego wroga. Dobroczynek kalifornijski jest drapieżnym roztoczem, który żywi się przędziorkami. Można kupić go w saszetkach i zaaplikować na chorującą roślinę. Dobroczynek wędruje po całej roślinie w poszukiwaniu szkodników, a kiedy je wszystkie unieszkodliwi, sam umiera.

Aby pomóc roślinie w regeneracji, warto ją przesadzić do nowej ziemi, bogatej w składniki odżywcze i wolnej od patogenów. To ją wzmocni, odżywi i pozwoli jej powrócić do zdrowego wyglądu. Pomocne są też odżywki i specjalistyczne preparaty odżywcze dopasowane do wymagań konkretnego rodzaju rośliny (np. do storczyków).

W profilaktyce przeciw przędziorkom warto też stosować regularne spryskiwanie wodą co kilka dni. Przędziorki nie lubią wody i wysokiej wilgoci. Pomocne mogą okazać się też naturalne olejki – dodane do wody pomagają zwalczyć szkodniki.

Jak zwalczyć przędziorki środkami na szkodniki?

W sklepach ogrodniczych dostępne są środki zwalczające przędziorki (często też działają na mszyce i mają właściwości środków grzybobójczych). Dostępne są najczęściej w formie płynów w sprayu lub koncentratów do rozrobienia w wodzie. Roślinę należy dokładnie spryskać, a następnie pozostawić na kilka godzin. Aby wzmocnić efekt, można założyć na nią worek. Po około tygodniu zabieg można powtórzyć. W czasie zwalczania przędziorków roślina powinna mieć optymalne warunki (światło, woda, temperatura, wilgotność) do regeneracji. Jednak trzeba też pamiętać, aby trzymać ją z dala od domowników i domowych zwierząt.

oprysk rośliny w ogrodzie

Innym sposobem na pozbycie się przędziorka są preparaty na bazie polisacharydów (wielocukrów). To zazwyczaj gotowe do użycia roztwory z rozpylaczem, którymi należy spryskać roślinę, zwłaszcza dolną stronę liści. Preparat szczelnie oblepia szkodniki, przez co odcina mu dostęp powietrza. Z czasem obumierają i po niedługim czasie trzeba jedynie zadbać o usunięcie ich z rośliny. Jeśli widzimy, że część pajęczaków odbudowuje kolonie, opryski polisacharydami można powtórzyć nawet kilkukrotnie. Tego rodzaju preparaty są nieszkodliwe i bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych, co jest szczególnie ważne w przypadku roślin domowych.