Dbanie o ogród i rośliny podczas mroźnej zimy

Wbrew pozorom w zimie także należy wykonać sporo prac. Jeszcze przed nadejściem śniegu trzeba uporządkować ogród, a gdy już spadnie również pracy będzie sporo, w końcu choćby będzie trzeba odśnieżyć ścieżki, ale i zabezpieczyć korę drzew. Jak dbać o ogród zimą?

Prace, które należy wykonać jeszcze przed nadejściem śniegu i mrozu

Na pewno jeszcze przed nadejściem śniegu musisz się pozbyć z ogrodu wszelkich liści i tu przyda się odkurzacz do liści. Tę pracę musisz wykonać najpóźniej w listopadzie. Oczywiście warto jeszcze zabezpieczyć rośliny wykonując kopczykowanie. Można też rozsypać korę drzewną, która chroni przed wysychaniem korzeni, zapewnia naturalny nawóz, a jednocześnie jest dekoracyjna. Niektóre rośliny w ogrodzie. Te, które nie są odporne na mróz trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Warto również oczyścić wszelkie narzędzia. Jeżeli używa się kosiarki spalinowej, to trzeba zlać olej, wyczyścić kosiarkę i stary olej oddać do utylizacji, ale najlepiej nie do PSZOK, a GPZON, czyli gminnego punktu zbiórki odpadów niebezpiecznych. Warto też oczyścić wszelkie sprzęty z ziemi ogrodowej, stosując wąż ogrodowy. Sam wąż należy oczywiście zwinąć i przechowywać w składziku, aby w razie potrzeby był pod ręką, wszak suche zimy też się zdarzają.

Ogród zimą

Ochroń krzewy owocowe przed zimnem

Jeśli krzewy owocowe nie zostały zaszczepione, to należy chronić je przed zimnem i mrozem. Można stosować okrycia z agrowłókniny, a także wspomniane już kopczykowanie. Warto również skrócić niektóre pędy przed zimą. Jeżeli krzewy owocowe są prowadzone na pniu w formie drzewek, to należy je zabezpieczyć podobnie jak drzewa owocowe, o czym za chwilę napiszemy. Oczywiście warto pomyśleć i zawczasu wybrać takie gatunki, które będą odporne na mróz i posadzić je odpowiednio wcześnie, czyli maksymalnie do połowy października, aby zdążyły się ukorzenić. Krzewy owocowe w sklepie ogrodniczym cebulki-kwiatowe.pl mogą być świetnym wyborem.

Zadbaj o skuteczne narzędzia do odśnieżania

Na pewno warto regularnie zgarniać śnieg z iglaków, zwłaszcza tych, które są wiotkie i pod wpływem pokrywy śnieżnej mogą się złamać. Trzeba też oczywiście odśnieżać ścieżki. Tutaj przyda się dobrej jakości, duża łopata, choć można też wybrać mechaniczne urządzenie do odśnieżania, jeśli dysponuje się dużym terenem. Śniegu zgarniętego z podjazdy nie wyrzucaj na trawnik, bo na pewno jest zanieczyszczony solą drogową, która bardzo negatywnie wpływa na trawę.

Zabezpiecz korę drzewa, by nie pękała

Oczywiście konieczne jest zabezpieczenie kory drzew przed powstawaniem ran zgorzelinowych. Powstają one gdy kora pęka na skutek różnicy temperatur w dzień i w nocy. Aby temu zapobiec należy stosować tzw. mleko wapniowe. Jest to po prostu połączenie wapna i wody w odpowiednich proporcjach. Taką mieszaniną maluje się korę drzewną, aby ochronić ją przed pękaniem. Warto podkreślić, że jest to rozwiązanie, które zwiększa estetykę ogrodu i wpisuje się też w zimową aurę. Kiedy należy przeprowadzić taki zabieg? Bielenie drzew można wykonać w połowie grudnia albo w styczniu.

Schowaj meble ogrodowe, zwłaszcza te podatne na niskie temperatury

Na pewno śnieg należy również odgarnąć z dachu altanki. Jeśli jest wykonana z drewna, a nie zostało ono odpowiednio zabezpieczone, to można altankę przesłonić folią, zawsze to jakaś ochrona. Lepiej jednak w porę postawić na impregnację. Meble stojące na tarasie warto schować do składzika na narzędzia czy też garażu, najlepiej by było to miejsce, które jest ogrzewane. Poza meblami drewnianymi przed mrozem należy chronić także meble wiklinowe. Odporne są meble technorattanowe, ale i je można schować jeśli ma się miejsce.

Jakie prace należy jeszcze wykonać zimą? Na pewno warto na drzewach umieścić karmniki z ziarnem. W końcu gdy spadnie śnieg ptaki mają trudności ze znalezieniem pokarmu pod grubą pokrywą i warto, a nawet należy je wtedy dokarmiać. Zatem twój ogród wpisze się w ramy ogrodu ekologicznego. Swoją drogą samodzielne wykonanie karmnika dla ptaków może być świetną zabawą dla całej rodziny. Można karmnik postawić też na zewnętrznym parapecie i odpowiednio przymocować.