Artykuł sponsorowany.

Na korzyść ogrzewania gazowego przemawia wiele przesłanek. Jest to ekologiczna i zarazem bardzo wygodna metoda ogrzewania domu. Do wyboru są gaz ziemny oraz LPG ze zbiornika, przy czym drugi wariant ma sporo zalet. Pozostaje tylko kwestia wyboru zbiornika.

Wybór zbiornika na gaz płynny zależy od kilku czynników. Kluczowe znaczenie mają tutaj parametry działki, a precyzując – jej rozmiary oraz lokalizacja. Trzeba mieć na względzie nie tylko wielkość posesji, ale również i położenie – chodzi w tym momencie o poziom wód gruntowych odgrywający w omawianym kontekście bardzo ważną rolę.

Zbiornik naziemny – jakie ma zalety?

Największą zaletą zbiorników naziemnych na LPG jest sprawnie przebiegający proces montażu, którego koszt zwykle jest niższy niż w przypadku zbiorników podziemnych. Praktyka pokazuje, że modele naziemne sprawdzają się świetnie prawie w każdych warunkach, lecz trzeba pamiętać o tym, że nie są zalecane na działkach o niskim poziomie wód gruntowych. Ustawia się je na płycie fundamentowej, której grubość powinna wynosić co najmniej 20 cm. Istotne jest również to, aby zbiornik był uziemiony, a odległość od budynków wynosiła minimum 3 m. Montaż najlepiej zlecić sprawdzonemu dostawcy gazu, np. firmie Amerigas.

Zbiornik podziemny – kiedy warto?

Zbiornik podziemny to znakomite rozwiązanie dla osób, które dużą wagę przykładają do aspektów estetycznych. Ponieważ znajduje się on pod ziemią, nie jest widoczny oraz nie wpływa na architekturę krajobrazu. Nadaje się na mniejsze działki, gdzie nie ma możliwości ustawienia zbiornika naziemnego. Przepisy wymagają usadowienia go na płycie fundamentowej o grubości minimum 25 cm  (jest do nie na stałe przymocowany) i przykrycia co najmniej półmetrową warstwą ziemi. Oczywiście właz zbiornika musi ponad ziemię, aby nie było problemów z jego obsługą. Niezbędne jest zachowanie minimum metrowej odległości od budynków. Polecane są modele od Amerigas – opinie użytkowników potwierdzają wysoką jakość usług świadczonych przez tego dostawcę.