Czarne, eleganckie oświeltlenie punktowe w mieszkaniu

Artykuł partnera.

Prawidłowe oświetlenie domu może zupełnie go odmienić – zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki. Warto więc wiedzieć, że nie w każdym pomieszczeniu najlepszym rozwiązaniem będą tradycyjne lampy wiszące. Niekiedy znacznie lepszym pomysłem będzie postawienie na subtelniejsze plafony i reflektory. Dlaczego cieszą się coraz większą popularnością i co ma znaczenie podczas ich wyboru? Podpowiadamy, co warto wiedzieć.

Plafony, kinkiety sufitowe i inne oświetlenie punktowe cieszy się coraz większym uznaniem ze strony nowoczesnych użytkowników. Zawdzięczamy to w dużej mierze eleganckim projektom, które doskonale wpisują się w minimalistyczne trendy. Nie bez znaczenia pozostaje jednak również fakt, że tego rodzaju lampy sufitowe są nie mniej efektywne niż standardowo stosowane zwisy. Co warto o nich wiedzieć? O czym pamiętać podczas ich wybierania? Nasz artykuł może pomóc ci w czasie zakupów.

Punktowe oświetlenie w mieszkaniu

Dlaczego warto zdecydować się na oświetlenie punktowe?

Co sprawia, że plafony i reflektory sufitowe są tak chętnie wybierane przez współczesnych użytkowników?

  • Niemałe znaczenie ma ich design. To najczęściej bardzo eleganckie, subtelne modele wykonane z wysokiej jakości materiałów (metalu czy drewna), które wpisują się w obecnie modne minimalistyczne trendy.
  • Bardzo istotne jest także to, że plafony i reflektory wyróżniają małe rozmiary. Doskonale więc sprawdzają się w niemal każdym pomieszczeniu. Mogą posłużyć jako główne oświetlenie w niskim mieszkaniu lub stanowić jego dodatkowe źródło na dużej przestrzeni. Nie będą negatywnie wpływać na wygląd wnętrza i nie zmniejszą go optycznie.
  • Należy również podkreślić, że zarówno plafony, jak i reflektory sufitowe, są bardzo efektywne. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane jako główne źródło światła w pomieszczeniu, ponieważ generują spore jego ilości.
  • Niektórzy użytkownicy doceniają również fakt, że reflektory można zamontować także na ścianach. Oświetlenie punktowe może wspierać równie dobrze, jak standardowe kinkiety. Ich dużą zaletą jest bowiem możliwość sterowania kierunkiem padania światła – użytkownik może więc skierować je bezpośrednio na blat roboczy.

Punktowe oświetlenie w mieszkaniu

Jak wybrać reflektory i plafony do swojego mieszkania?

Lampy sufitowe mogą sprawdzić się w niemal każdym wnętrzu, niezależnie od jego wymiarów, aranżacji i przeznaczenia. Żeby jednak wnętrze prezentowało się naprawdę estetycznie, dobrze jest zadbać o kilka istotnych kwestii. Jak wybrać reflektory i plafony do swojego mieszkania?

Punktowe oświetlenie w mieszkaniu

Przede wszystkim przeanalizuj, na czym ci zależy. Warto bowiem pamiętać, że oświetlenie punktowe nie musi być wyłącznie głównym źródłem światła. Lampy przysufitowe doskonale sprawdzają się również jako oświetlenie dodatkowe, które będzie dzieliło pomieszczenia na mniejsze strefy i budowało przyjemny nastrój. Właśnie dlatego przed rozpoczęciem poszukiwań oświetlenia idealnego, najlepiej jest dobrze zaplanować każde pomieszczenie i podzielić je na wszystkie niezbędne do życia strefy, przeznaczone do wypoczynku i do pracy.

Nie da się ukryć, że oferta sklepów z lampami, jak np. sklep internetowy Artera, jest bardzo różnorodna, dlatego z pewnością uda ci się znaleźć rozwiązanie idealnie dopasowane do twoich potrzeb. Zwróć jednak uwagę na:

  • optymalną liczbę reflektorów dla danego wnętrza – możesz zdecydować się na lampy sufitowe z pojedynczym źródłem światła lub modele, które mają ich nawet 3, 4, 5 lub więcej; to ważne, by w większych pomieszczeniach wybierać rozwiązania dające większe możliwości w doświetlaniu każdego zakamarka,
  • styl lampy sufitowej, którą wybierasz – nowoczesne plafony i reflektory mogą być wykończone na wysoki połysk, w satynie lub na matowo, są również dostępne w sporej ilości kolorów, dlatego ich projekt warto dopasować do dominującego w aranżacji stylu.
    Punktowe oświetlenie w mieszkaniu