Truskawki należą do roślin chętnie sadzonych, nie tylko na dużych plantacjach, ale także na działkach. Istnieje wiele odmian truskawek. Wszystkie są nie tylko bardzo smaczne, ale także bogate w witaminę C, sole mineralne, błonnik, kwasy organiczne i pektyny.
Odmiany, które warto posadzić
Owoce truskawek nie nadają się do długiego przechowywania. Aby cieszyć się nimi przez dłuższy czas, warto posadzić kilka odmian, które w okres owocowania wchodzą w różnym okresie, czy też odmiany powtarzające owocowanie. Osoby, które zamierzają zająć się amatorską uprawą truskawek bardzo często pytają o odmiany truskawek, które warto posadzić. W ofercie można znaleźć odmiany truskawek zarówno deserowe jak i takie, które doskonale nadają się na przetwory. Odmiany truskawek, którymi mogą się zainteresować zarówno osoby zainteresowane amatorską jak i profesjonalną uprawą to między innymi:
- Elkat. Jest to nasza rodzima odmiana, która rodzi owoce idealne zarówno do bezpośredniego spożycia jak i na przetwory. Jest to odmiana polecana profesjonalistom;
- Odmiana rodząca jędrne i soczyste owoce. To średnio wczesna odmiana polecana zarówno amatorom jak i profesjonalistom;
- Dukat. Jest to odmiana polska. Owoce nadają się do bezpośredniego spożycia oraz na przetwory. Z uwagi na bardzo obfite plony jest to jedna z cenniejszych odmian truskawek.
Warta uwagi odmiana truskawek
Odmianą, którą szczególnie warto się zainteresować jest Polka. Jest to średnio późna odmiana (owoce dojrzewają w połowie czerwca), wyjątkowo plenna i rodząca bardzo smaczne owoce. Może być uprawiana przez ogrodników amatorów. W sprzedaży dostępne są także stare odmiany truskawek, na przykład Senga Sengana. To bardzo smaczna, odporna na mróz odmiana, idealna do jedzenia i na przetwory. Nasze rodzime odmiany truskawek są doskonale przystosowane do polskich warunków klimatycznych. Nowymi odmianami równie chętnie interesują się ogrodnicy amatorzy jak i profesjonaliści. Warto więc pamiętać, że w sprzedaży są także odmiany mniej odporne na mróz, gdyż pochodzą z krajów o znacznie cieplejszym klimacie.
Jakie wymagania mają truskawki?
Jak sadzić truskawki, aby zapewnić sobie obfite plony? Ziemię pod truskawki należy odpowiednio przygotować. Tam, gdzie nie ma możliwości ich podlewania, ziemia musi być bardzo żyzna. Dzień przed posadzeniem truskawek zaleca się obfite nawodnienie ziemi. Oczywiście ziemię należy także odchwaścić. Truskawek nie powinno się sadzić na ziemiach podmokłych. Na takiej glebie będą owocować bardzo słabo.
W jakim terminie sadzić truskawki?
Osoby, które nigdy wcześniej nie uprawiały truskawek pytają nie tylko o to, jak sadzić truskawki, ale także o to…
Kiedy sadzić truskawki?
Okazuje się, że dzisiaj sadzenie truskawek możliwe jest przez cały okres wegetacyjny. W sprzedaży są bowiem dostępne bardzo różne rodzaje sadzonek. Pozwala to na sadzenie truskawek zarówno wiosną, jak i latem. O tym, kiedy sadzić truskawki decyduje rodzaj zakupionych sadzonek. Najlepszą porą na sadzenie truskawek z tak zwanych sadzonek zielonych jest lato. W lipcu i sierpniu można sadzić te odmiany, które nie powtarzają owocowania. Z tak posadzonych sadzonek już latem następnego roku można zebrać obfite plony. W sprzedaży dostępne są także sadzonki truskawek w doniczkach. Te sadzonki można sadzić do późnej jesieni. Bez względu na rodzaj sadzonek należy wybierać tylko takie, które są zdrowe. Jak sadzić truskawki? Można je sadzić rzędowo. Odległość między rzędami powinna wynosić 60 cm, a między sadzonkami 20-25 cm.
Więcej o tym, kiedy najlepiej sadzić truskawki przeczytaj na http://www.domowyogrod.com/kiedy-sadzic-truskawki.
Jak pielęgnować truskawki?
Odchwaszczanie to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny. Kolejnym zabiegiem jest ściółkowanie. Można do tego użyć zarówno słomy jak i czarnej folii. Ściółkowanie zmniejszenia parowanie gleby i hamuje wzrost chwastów. Dodatkowo jest to zabieg, który chroni owoce przed stykaniem się z ziemią. Wiosną truskawki wymagają nawożenia. Ponownie nawozi się je po zakończeniu owocowania. Truskawki można nawozić nawozami mineralnymi lub organicznymi.
Truskawki to owoce bardzo w Polsce popularne. Obecnie często stosowana jest ich uprawa pod osłonami.
Ja wybieram zawsze wspomniana odmianę „Dukat”. Najbardziej cenie ją za silny wzrost i pędy, które tworzą zwarte kępy. Jeśli ktoś zadba odpowiednio o podłoże, to może być pewnym, że roślinka wyda obfite plony. Ja wzbogacam ziemię obornikiem, a owoce są duże, soczyste i mają szeroko stożkowy kształt.
Uwielbiam truskawki mam w swój małym ogrodzie kilka kształtów od mojej mamy 😀