komar

Jednym z najniebezpieczniejszych owadów na świecie są komary. Te insekty przenoszą bardzo dużą ilość chorób i są odpowiedzialne za miliony śmierci rocznie na całym świecie. Można spotkać je również w Polsce. Chociaż są mniej groźne niż ich odpowiedniki w Afryce czy Ameryce Południowej, wciąż warto pozostawać czujnym i chronić się przed nimi w odpowiedni sposób. Jak? Kilka metod zostanie przedstawionych poniżej.

Komary w Polsce

Na terytorium Polski zaobserwowano 47 gatunków tych insektów. Najczęściej spotykane są komary widliszki oraz komary pospolite. Teoretycznie, nie są przenośnikiem chorób zakaźnych i nie uznaje się ich jako zagrożenie dla zdrowia czy życia, ale pozostają główną przyczyną swędzących problemów. Są to uciążliwe insekty, które grasują w okresie wiosny oraz lata. Istotnym faktem jest to, że podczas wysysania krwi komary wydzielają feromony, a ich zapach przyciąga kolejne osobniki. Z tego powodu, ukąszenie jednego z nich może skutkować kolejnymi ugryzieniami. Warto wiedzieć, że istnieją pewne czynniki zwiększające ryzyko ukąszenia. Spośród nich wyróżnić można następujące:

  1. Wysoka wilgotność – wraz z jej wzrostem rośnie aktywność insektów.
  2. Pora dnia – świt oraz zmierzch to okres zwiększonej aktywności samic komarów.
  3. Nasłonecznienie – komary żerują przede wszystkim w cieniu.
  4. Grupa krwi – w tym przypadku grupa 0 jest raczej przekleństwem niż błogosławieństwem, gdyż ludzie z tą grupą są bardziej narażeni na ukąszenie.
  5. Substancje wydzielone z potem – amoniak oraz kwas mlekowy są niczym przynęta dla komarów – im więcej ich w pocie, tym komary lepiej wyczuwają zapach.
  6. Mężczyźni mają w tym przypadku gorzej…
  7. Spożycie alkoholu również może przyczynić się do ukąszenia.

Jakie choroby mogą przenosić komary?

Jest ich generalnie sporo, chociaż z reguły nie występują w Polsce. Szczególnie istotnym schorzeniem jest wirus Zika będący przyczyną wielu śmierci ludzi w krajach Ameryki Południowej. Poza tym, można wyróżnić między innymi takie choroby, jak:

  1. Malaria – najczęściej występuje w Polsce jako schorzenie wśród osób przybywających z Afryki.
  2. Denga – występuje w Azji Południowo-Wschodniej. Póki co nie wynaleziono szczepionki na tę chorobę.
  3. Żółta febra – tutaj szczepionka bywa zbawienna, lecz chroni na około 10 lat – choroba rzadko występuje w Polsce.
  4. Filarioza – zagrożenie jest już większa, gdyż to choroba występująca w krajach Europy Południowej, więc można zarazić się nią np. podczas wakacji, chociaż w Polsce występuje póki co rzadko.

Są to choroby niosące ze sobą spore problemy zdrowotne, a w najgorszym wypadku śmierć. Mając to na uwadze, warto wiedzieć, jak chronić się przed ukąszeniami komarów.

Metody ochrony przed komarami

Jedną z najprostszych metod ochrony przed komarami jest odzież. Nosząc długie spodnie oraz odzienie z długim rękawem można ograniczyć powierzchnię dostępną dla komarów. Trzeba jednak pamiętać również o dłoniach, głowie i twarzy. Tutaj z pomocą przychodzą preparaty na komary. Środki chemiczne skutecznie odstraszają te insekty, przez co można mieć pewność, że do ukąszenia nie dojdzie. Maści, kremy oraz spreje posiadają w swoim składzie substancje odstraszające. W ten sposób, środki na komary są niezwykle skuteczną bronią poznaną przez ludzi już wiele lat temu, a ich skuteczność jest potwierdzona wieloletnim doświadczeniem. Nie są to zwykłe kremy, ale substancje stanowiące osłonę przeciw tym uciążliwym insektom.

Istnieją również środki na komary, które wpina się do gniazdka. Ich skuteczność jest w pewien sposób potwierdzona jednak w odpowiedniej temperaturze. Kiedy za oknem jest bardzo ciepło, cała ich skuteczność zanika. Dlatego lepszym rozwiązaniem wydają się środki na komary aplikowane bezpośrednio na skórę.

Podsumowując, komary są uciążliwymi insektami, które mogą zepsuć każdy rodzaj wypoczynku na świeżym powietrzu w okresie wiosenno-letnim. Z tego powodu, warto wiedzieć jak się przed nimi zabezpieczyć, szczególnie że ludzie opracowali skuteczne metody. Odpowiedni ubiór oraz preparaty na komary są skuteczną bronią, którą można użyć w obronie przed nimi.