Zamontowane ogrodzenie panelowe przed domem

Wybór ogrodzenia też może stanowić problem. Gdy jednak zdecydujemy się na ogrodzenie panelowe musimy pamiętać, że stawiamy je na podmurówce betonowej.

Sam montaż ogrodzenia panelowego nie jest skomplikowany, ale zrobienie podmurówki warto zlecić fachowcom. Przed przystąpieniem do wykonania ogrodzenia panelowego należy poprzedzić wyliczeniem ile materiału będzie nam potrzebne, jaką formę powinno mieć ogrodzenie frontowe.

Przygotowanie do montażu

Pierwszym krokiem przed przystąpieniem do montażu ogrodzenia panelowego powinno być zaznajomienie się z przepisami dotyczącymi ogrodzeń na danym terenie. Takie przepisy najczęściej regulują szczegółowe planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli przebrniemy przez przepisy musimy je dobrze wymierzyć, przeliczyć ile będzie nam potrzebnych uchwytów do montażu. Musimy dobrać słupki bramowe i obejmy do słupków bramowych do ogrodzenia frontowego.

Robimy podmurówkę i montujemy panele

Jak pisaliśmy wcześniej wykonanie podmurówki do ogrodzenia panelowego lepiej jest zlecić fachowcom. Jeśli jednak nie skorzystamy z takiej dogodności i chcemy ją wykonać samodzielnie należy pamiętać, że zgodnie ze sztuką budowlaną ogrodzenie powinno się znajdować ponad poziomem gruntu. Najpierw nakładamy obejmy na słupki, umożliwiających umieszczenie betonowej podmurówki w prowadnicy. Po zakończeniu tej czynności montujemy panele ogrodzeniowe.

Przystępujemy do samodzielnego montażu ogrodzenia

Ogrodzenie panelowe budujemy zaczynając od postawienia narożników. Do betonowego podłoża przykręcamy słupki ogrodzeniowe za pomocą specjalnych kotew. Gdy słupki ogrodzeniowe narożne są już zakotwione przystępujemy do osadzania pozostałych wsporników ogrodzenia. W przygotowanych starannie otworach osadzamy słupki i zalewamy betonem. Aby zaoszczędzić sobie czasu na związanie betonu zaleca się osadzanie słupków ogrodzeniowych jednocześnie. Montaż rozpoczynamy od nałożenia obejm na słupki umożliwiajacych umieszczenie betonowej podmurówki w prowadnicy i montujemy panele ogrodzeniowe. Mocujemy je za pomocą uchwytów, które skręca się za pomocą nakrętek. Pamiętamy, że słupki ogrodzeniowe powinny być wypoziomowane na górnej krawędzi. Szerokość paneli wynosi zazwyczaj 250 cm. Gdy planujemy rozstaw słupków ogrodzeniowych trzeba uwzględnić średnicę słupka. I obejmy mocującej panel. Odległości między słupkami ogrodzeniowymi wynoszą najczęściej 256 do 258 cm. Wysokość paneli ogrodzeniowych to zazwyczaj 100-200 cm. Trzeba zwrócić także uwagę na jakość drutu, z którego wykonane są panele ogrodzeniowe np. z zabezpieczeniem antykorozyjnym. Jeśli panele ogrodzeniowe nie wpasują się w dany teren istnieje konieczność ich skrócenia. Podczas np skracania, by zachować efekt estetyczny kilka ostatnich przęseł skracać należy stopniowo.