Eleganckie meble ogrodowe z rattanu

Przed zakupem wyposażenia do ogrodu, jedną z opcji, które najczęściej bierze się pod uwagę, są meble z rattanu. Jednak inwestując w nowe meble ogrodowe, chcesz, aby były trwałe, a trwałość nie jest mocną cechą naturalnego rattanu. Na szczęście z pomocą przychodzi technorattan. Zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje, rozważmy plusy i minusy naturalnych i syntetycznych mebli ogrodowych.

Rattan naturalny, a syntetyczny – różnice

Rattan jest bliskim krewnym palmy. Jest to roślina pochodząca z gorących regionów tropikalnych, rosnąca w Afryce, Azji i Australii. Na świecie istnieje ponad 600 różnych gatunków i 13 rodzajów rattanu, a jego tekstura jest zbliżona do bambusa. Ponieważ jest materiałem elastycznym i wytrzymałym na obciążenia, od wielu lat jest stosowany do tworzenia mebli ogrodowych.

Rattan syntetyczny jest powszechnie wytwarzany z materiałów PVC, PU i PE. PCV to polichlorek winylu stosowany m.in. do produkcji drzwi i okien, a nawet części samochodowych. PU to poliuretan, znany jako imitacja skóry. PE to z kolei polietylen i jest to materiał o najwyższej wartości, stosowany w meblach z syntetycznego rattanu. PE jest również najtwardszym materiałem używanym w syntetycznym rattanie. Zapewnia ochronę przed promieniami UV, dzięki czemu jego kolor łatwo nie blaknie i jest bardziej wytrzymały na różne warunki pogodowe czy wilgoć.

Rattan i technorattan kontra warunki atmosferyczne

Chociaż rattan naturalny pięknie się prezentuje, jest niezwykle giętki i wytrzymuje spore obciążenia, to ma jeden, dosyć poważny minus – gnije w wilgotnych warunkach. Jeśli zostawisz go na deszczu, szybko zacznie się psuć. Dlatego nowoczesne meble ogrodowe z naturalnego rattanu, jesień i zimę powinny spędzić pod dachem. Co więcej, nawet w lecie, jeśli akurat nie są używane, należy trzymać je pod osłoną, ponieważ mogą wyblaknąć. Kwestia blaknięcia w dużej mierze zależy jednak od jakości kupionych mebli. Produkty gorszej jakości są zwykle barwione tylko powierzchniowo – w meblach dobrej jakości w barwniku zanurzany jest cały splot.

Na szczęście technorattan nie stwarza takich problemów, a wszystko dzięki materiałom, z których jest wykonany. Trzeba jednak pamiętać, że chociaż wytrzyma on niesprzyjające warunki pogodowe to nadal może ulec uszkodzeniu, jeśli zostanie pozostawiony na deszczu lub pełnym słońcu przez wiele sezonów. Wystarczy jednak okryć czymś meble i spokojnie przetrwają na dworze wiele lat. Oczywiście tak jak w przypadku mebli z naturalnego rattanu, i tutaj jakość odgrywa ważną rolę, dlatego warto wybrać sprawdzony sklep z meblami ogrodowymi, np. sklep https://vivaldimeble.pl/balkon-i-ogrod, który oferuje m.in meble ogrodowe tarasowe oraz meble do altany ogrodowej.

Meble ogrodowe

Rattan syntetyczny i naturalny – cena

Meble ogrodowe składane z prawdziwego rattanu zazwyczaj są nieco droższe niż te z rattanu syntetycznego. Dzieje się tak dlatego, że każdy element jest misternie wykonywany w dość żmudnym procesie – również same surowce nie należą do najtańszych.

Podsumowując – meble z technorattanu wytrzymają więcej i zniosą dużo lepiej różne warunki pogodowe, a dodatkowo będą Cię kosztować mniej. Jeśli jednak szukasz mebli np. do oranżerii, wtedy niestraszny im będzie nawet ulewny deszcz!