Wybudowane oczko wodne w ogrodzie

Artykuł partnera.

Zalety oczek wodnych są praktycznie nieskończone. Fenomenalny wygląd, spokojna atmosfera i kontakt z żywą przyrodą przekonują wiele osób do zbudowania oczka. Niektórych jednak odstrasza jedna informacja: rozwój larw komara w wodzie. Czy jednak faktycznie komary muszą być w oczku wodnym? Oczywiście, że nie! W tym artykule przeczytasz, jak łatwo stworzyć bezpieczne i piękne miejsce pozbawione krwiożerczych insektów.

Oczko wodne w ogrodzie wcale nie musi mieć komarów

Oczko wodne w ogrodzie pozwala poczuć się niczym na łonie natury. Delikatne odgłosy wody pomagają odprężyć się po ciężkim dniu w pracy i działają świetnie zarówno na osoby dorosłe, jak i na dzieci. Spośród wszystkich cech oczek wodnych ze świecą szukać wad poza jedną: komarami. Jednak prawidłowo zbudowane i zadbane oczko wodne wcale nie powinno ich mieć! Popularność przeciwnego twierdzenia jest swego rodzaju mitem.

Poradzenie sobie z komarami nie może bazować na stosowaniu środków chemicznych. W ten sposób osiągnie się najgorszy z możliwych scenariuszy: komary prawdopodobnie i tak pozostaną, lecz bioróżnorodność będzie całkowicie zdegradowana. Zamiast tego warto zastanowić się, jak w naturalny sposób można zapobiec rozmnażaniu się nieprzyjaznych insektów.

Kluczem do sukcesu jest właśnie bioróżnorodność. Oczko wodne powinno tętnić wszelkimi formami życia, które występują w podobnym, naturalnym środowisku. Warto zadbać o zarybienie oczka i dodanie bujnej roślinności. Kluczowym aspektem jest filtracja. Pompa musi być dobrana pod kątem parametrów obszarowych oczka oraz docelowego poziomu zarybienia. Wszystko do oczka wodnego znajdziesz w sklepie Trzmiel: https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne.

Oczko wodne

Oczko wodne bez komarów

Dobrze zaplanowane i wykonane oczko wodne w ogrodzie wcale nie będzie legowiskiem żarłocznych komarów. Te najchętniej rozmnażają się w wodzie stojącej, np. w beczce z deszczówką. Projektując oczko wodne, warto zdecydować się na strome brzegi i dużą głębokość w celu zapewnienia rybom komfortowych warunków. Wszystkie gatunki ryb, które odpowiednio czują się w oczku wodnym i żywią się insektami, zasmakują także w komarach. Przy większym oczku warto zwrócić uwagę na podgatunki jazi, np. złote orfy, które podobno upodobały sobie widliszki szczególnie, a do tego świetnie się prezentują.

Zbiornik powinien mieć warunki do naturalnego falowania wody wywoływanego podmuchami wiatru, co utrudnia rozmnażanie owadów. Konieczne jest zadbanie o sprawny system wymiany wody i wyeliminowanie miejsc, w których woda jest nieporuszona. Zaleca się również zaaranżowanie oczka tak, aby miało wiele zróżnicowanej roślinności, poprawiającej poziom bioróżnorodności, zachęcającej ptactwo i małe gady. Unikać jedynie można roślin pływających, pod liśćmi których larwy komara mogą znajdować bezpieczne miejsce do rozwoju. Tak przygotowane oczko wodne dostarczy właścicielom mnóstwo przyjemności i brak jakichkolwiek zmartwień związanych z insektami!