Klapa dymowa

Artykuł partnera.

Klapa dymowa to istotny element systemu oddymiania. W przypadku pożaru, klapy umożliwiają odprowadzenie dymu z obiektu, ułatwiając tym samym ewakuację. Co jeszcze należy wiedzieć na temat klap? Poniżej garść informacji. Zachęcamy do lektury!

Czym są klapy dymowe?

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym są klamy i kiedy ich montaż jest wysoce zalecany. Klapy stanowią istotny element grawitacyjnej instalacji przeciwpożarowej. Główną funkcją klap jest odprowadzanie na zewnątrz budynku powstałych podczas pożaru dymu oraz gorących gazów. Dzięki temu ewakuacja użytkowników przebiega sprawniej i w bezpieczniejszych warunkach.

Jak działa taka instalacja?

W przypadku klap dymowych duże znaczenie ma zjawisko konwekcji, czyli  unoszenia się ciepłych gazów. Ów fakt sprawia, że dzięki odpowiedniej wentylacji i otwartym klapom dym może szybko wydostać się z budynku.

W obiekcie umieszczane są specjalne czujniki dymu i szkodliwych gazów. Na wypadek wykrycia zagrożenia czujniki alarmują i wysyłają informację o konieczności otworzenie klap lub automatycznie uruchamiają proces ich otwierania.

Gdzie montowane są klapy dymowe?

Klapy oddymiające najczęściej montowane są w połaci dachu ‒ montaż możliwy jest w przypadku dachów płaskich lub o niewielkim pochyleniu. Czasem, choć jest to dość rzadkie, klapy montowane są w zewnętrznych ścianach.

W jakich obiektach najczęściej montowane są klapy? Tutaj możemy wymienić:

  • hale różnego przeznaczenia, na przykład hale produkcyjne, hale magazynowe
  • fabryki, obiekty przemysłowe
  • obiekty handlowe, sklepy
  • firmy, biurowce, urzędy i inne obiekty użyteczności publicznej
  • bloki mieszkalne
  • obiekty kubaturowe różnego przeznaczenia

DOM-GAZ ‒ szeroka oferta

Porządnie wykonane i prawidłowo zamontowane klapy dymowe w znacznym stopniu zwiększą bezpieczeństwo użytkowników danego budynku. Właśnie dlatego tego typu prace warto powierzyć prawdziwym specjalistom.

Wartą polecania firmą jest DOM-GAZ, która proponuje klapy jedno- i dwuskrzydłowe w wielu wielkościach, otwierane z wykorzystaniem systemów pneumatycznego, mechanicznego lub elektrycznego.  Fachowcy mają na koncie wiele realizacji i mogą pochwalić się gronem zadowolonych klientów. Dodamy jeszcze, że oprócz klap, firma zajmuje się również budową hal stalowych, świetlikami dachowymi czy elewacjami wentylowanymi.

Podsumowanie

Klapy dymowe to istotne elementy instalacji przeciwpożarowej. Na wypadek pożaru klapy umożliwiają usunięcie z budynku dymu i gorących gazów, dzięki czemu możliwa jest sprawna i bezpieczna ewakuacja. Klapy w szczególności znajdują zastosowanie w halach, fabrykach, biurowcach, magazynach oraz blokach mieszkalnych.